اعضای دپارتمان

دکتر علی شریف نژاد
متخصص بیومکانیک و مدیر کلینیک

خانم مرضیه اکبری
کارشناس ارشد ارتوپدی فنی

خانم فاطمه صادقی
کارشناس ارتوپدی فنی

خانم کیمیا ابوالحسنی
کارشناس ارتوپدی فنی

معرفی دپارتمان کلینیک تخصصی پا و بیومکانیک، ارتوپد فنی

پا به عنوان یکی از اعضای اصلی بدن نقش بسیار مهمی در حرکت بدن و همچنین انتقال نیرو از مفاصل پایینی مثل مچ پا به مفاصل بالاتر مثل زانو، لگن و ستون فقرات دارد.
بیومکانیک شاخه ای از علم است که به بررسی ویژگیهای مکانیکی و فیزیکی موجود زنده و از جمله انسان می پردازد. این علم به عنوان یک تخصص جدید در ایران با در اختیار داشتن ابزارهای دقیق و نرم افزارهای تخصصی کمک می کند که ارزیابی درستی از میزان ناهنجاری های بوجود آمده روی بدن بیماران مهیا شود. این اطلاعات به پزشک متخصص و همچنین ارتوپد فنی کمک می کند تا فرایند درمان بیمار را به نحو دقیق تری برنامه ریزی نماید.
در این دپارتمان به صورت تخصصی مشکلات و ناهنجاری های اندام تحتانی مانند کف پای صاف، زانوی ضربدری و پرانتزی و همچنین مشکلات ساختاری روی ستون فقرات مانند لوردوز یا گودی کمر، کایفوز یا پشت گرد و ناهنجاری سر به جلو با استفاده از تکنیک های علم بیومکانیک ارزیابی می شود.
یکی دیگر از فعالیت هایی که در این دپارتمان انجام می شود ارزیابی راه رفتن افراد به منظور ارزیابی دقیق مشکلات و ناهنجاری های کف پا و زانو است. محصول این ارزیابی به کفی طبی منحصر به فرد که کاملا مطابق با ویژگیهای کف پای بیمار است و یا فرایندهای ورزش درمانی و کاردرمانی برای بیمار می باشد.
در کنار این فعالیت های تخصصی خدمات استعدادیابی برای نوجوانان و جوانان علاقه مند به ورزش و فعالیت های ورزشی زیر نظر متخصصین استعدادیابی نیز انجام می شود.

بیومکانیک چیست و تاریخچه آن چیست ؟

همه احتمالا به مکانیک مراجعه کرده اید. شما اتومبیل خود را یا برای تعمیر و نگهداری منظم یا به دلیل مشکل پیش آمده برای مکانیک برده اید. به دلیل درک آنها از آن ماشینهای خراب و دانش آنها که همه ما از آنها استفاده می کنیم ، آنها می توانند مشکل را نسبتاً سریع تشخیص دهند و حداکثر ظرف چند روز ماشین شما را به جاده برگردانند.

تعداد بسیار کمی از افراد تاکنون به مکانیک بیومکانیک مراجعه کرده اند یا حتی نمی دانند چیست؟! 

بیومکانیک  علم مطالعه چگونگی واکنش سیستمها و ساختارهای موجودات زنده از کوچکترین گیاهان تا بزرگترین حیوانات در برابر نیروها و محرکهای خارجی است. در انسان ، بیومکانیک اغلب به مطالعه نحوه عملکرد سیستم اسکلتی و عضلانی تحت شرایط مختلف اشاره دارد. در بیومکانیک به طور کلی ، دانشمندان اغلب سعی می کنند از فیزیک و سایر اشکال تجزیه و تحلیل مبتنی بر ریاضیات برای کشف محدودیت ها و توانایی های سیستم های بیولوژیکی استفاده کنند.

به نوعی ، مکانیک بیومکانیک از زمانی که ذهن جویای یونان و روم باستان شروع به کالبد شکافی حیوانات و زنده گیری انسان برای کشف سیستم های داخلی بدن ما کرده است ، وجود دارد. بسیاری از فیلسوفان و دانشمندان بزرگ گذشته ما به نوعی از بیومکانیک استفاده کردند ، از ارسطو ، که در مورد حرکت حیوانات در قرن چهارم پیش از میلاد نوشت ، تا لئوناردو داوینچی ، که عضله انسان و عملکرد مفصل را در قرن پانزدهم مطالعه کرد( ایتالیا در قرن نوزدهم ).بنا به دلایلی ، تعداد زیادی از اروپاییان کاملاً مجذوب راه رفتن اسب شدند و در آن زمان با علم بیومکانیک حرکت تکان های اسب را به طور گسترده مطالعه می کردند.

امروزه ، بیومکانیک به جای زمینه ای که دانشمندان و فیلسوفان در آن مشغول به کار هستند ، شاخه ای از علوم انسانی و زیست شناختی است ، و بخش هایی در بیمارستان ها و دانشگاه ها برای مطالعه موضوعات مرتبط با علم بیومکانیک اختصاص یافته اند

بیومکانیک و ارتوپدی فنی در نگین آزادی

کلینیک تخصصی نگین آزادی با دارا بودن کادر مجرب و دستگاه های بروز ابتدا با توجه به آنالیز های دقیق نسبت به تشخیص دقیق موارد پرداخته و سپس با توجه به نتایج این آنالیز های دقیق نسبت به انتخاب روش های درمانی مناسب اقدام می گردد 
حضور دستگاه های تشخیص پیشرفته به شما عزیزان کمک می کند تا پزشکان متخصص بتوانند بهترین و سریع ترین روش درمانی را به شما عزیزان ارائه دهند

 

خدمات این دپارتمان

روز و ساعت

ساعت کاری همه روزه به جز 5شنبه و جمعه از ساعت 11 تا 19

شما می توانید از طریق لینک زیر به صورت آنلاین وقت قبلی بگیرید

رزرو وقت قبلی