کمردرد دلایل بسیاری دارد، وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید، ایشان سعی می‌کنند علت اصلی کمردرد را تشخیص بدهند. همچنین می‌توان گفت که  کمردرد مکانیکی و کمر درد التهابی دو نوع اصلی کمردرد هستند که در دو سر طیف انواع کمردرد قرار می‌گیرند و بقیه گونه‌های کمردرد بین این دو قرار دارند. پزشکان تشخیص می‌دهند که آیا کمردرد از نوع التهابی است یا مکانیکی. در این مقاله می‌خوانید که کمردرد التهابی چیست، چه علائمی دارد و چگونه می‌توان آن را درمان کرد.

کمر درد التهابی چیست؟

کوتیشن التهاب واکنش طبیعی بدن به آسیب‌دیدگی یا عفونت است. اگر بدن تهدیدی را شناسایی کند، گلبول‌های سفید برای کمک به بدن در مقابله با عامل خطرناک و آسیب زننده تولید می‌شوند. هنگامی‌که گلبول‌های سفید در محل آسیب‌دیدگی یا عفونت در حال کمک به بدن هستند، نشانه‌های جزئی مانند سرخی پوست، ورم و سفتی موضعی بروز می‌یابد.کوتیشن

کمر درد التهابی چیست؟
کمر درد التهابی چیست؟

فرض بر این است که واکنش التهابی زمانی بروز می‌یابد که عاملی سلامتی بدن را تهدید کند، اما بدن گاهی اوقات واکنشی التهابی را بدون وجود خطر واقعی برمی‌انگیزد. بدن در بسیاری از موارد عاملی را به اشتباه تهدید قلمداد می‌کند و در نتیجه واکنش التهابی شروع می‌شود. ابتلا به بعضی اختلال‌های خودایمنی باعث شروع شدن التهاب مزمن درون بدن می‌شود که به نوبه خود می‌تواند باعث درد و خشکی مفصل شود.

در مورد ستون فقرات نیز چند بیماری وجود دارد که می‌تواند محرک این نوع واکنش‌های التهابی مزمن باشد. دلایل بسیاری برای التهاب کمر و یا کمردرد التهابی وجود دارد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

 • اسپوندیلیت آنکیلوزان؛
 • آرتریت پسوریاتیک؛
 • آرتریت انتروپاتیک یا آرتریت روده‌ای؛
 • اسپوندیلولیستزی یا سر خوردن مهره؛
 • ساکروایلئیت یا التهاب مفصل‌های ساکروایلیاک؛
 • آرتریت التهابی؛
درخواست مشاوره

مشاوره آنلاین با متخصصان کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی

تیم کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در کنار تخصص و دانش، اخلاق مداری را در سرلوحه کار خود قرار داده تا بتوانیم برای شما محیطی امن و آرامش بخش را فراهم نماییم. جهت تعیین وقت برای ویزیت حضوری با شماره ۰۲۱۶۲۷۵۶۴۴۱ تماس بگیرید و یا با تلفن گویا به شماره ۰۲۱۴۵۱۸۶۸۰۷ وقت ویزیت خود را معین کنید. همچنین می توانید در فرم زیر شماره تلفن خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

فرم مشاوره آنلاین

فرم مشاوره آنلاین

sslide01

علائم کمر درد التهابی

خشکی و درد موضعی شایع‌ترین علائم کمردرد التهابی است. چون التهاب معمولاً حرکت روان و آزادانه بافت‌های نرم مفصلی را محدود می‌کند، از مشخصات کمردرد التهابی این است که انجام دادن بعضی حرکات ستون فقرات برای بیمار سخت یا دردناک می‌شود. دردناک شدن حرکات به ویژه پس از یک دوره عدم فعالیت، مثلاً صبح‌ها پس از خواب یا پس از نشستن طولانی مدت به بیشترین حد می‌رسد.

با توجه به موارد زیر می‌توانید تشخیص بدهید که آیا کمردردتان از نوع مکانیکی است یا التهابی:

 • کمردرد چه زمانی شروع شد؟ 

اگر کمردرد در سنین پایین‌تر، مثلاً قبل از ۳۵ یا ۴۰ سالگی شروع شود، احتمالاً از نوع التهابی است.

 • ورزش چه اثری بر کمردرد دارد؟ 

فعالیت احتمالاً کمردرد التهابی را کمتر می‌کند، اما اگر کمردردتان از نوع مکانیکی باشد، زیاده‌روی در ورزش کردن باعث شدیدتر شدن درد می‌شود.

 • صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوید، کمردردتان شدیدتر است یا در طول روز؟

 بیماران دچار کمردرد التهابی معمولاً دردشان صبح‌ها شدیدتر است، اما علائم کمر درد مکانیکی در طول روز بیشتر می‌شود.

 • چه علائم دیگری دارید؟

 بیماران دچار کمردرد التهابی علائم التهاب را در نقاط دیگری از بدن احساس می‌کنند که به نطر نامرتبط می‌آید؛ برای مثال به پسوریازیس یا بیماری التهابی روده مبتلا می‌شوند یا در مفصل‌های زانو یا مچ پا دچار درد می‌شوند.

 • مصرف داروهای ضدالتهابی کمکی به تسکین درد می‌کند؟ 

اگر کمردرد از نوع التهابی باشد، مصرف داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن احتمالاً درد را تسکین می‌دهد.

علائم کمر درد التهابی
علائم کمر درد التهابی

آزمایش‌های تشخیصی کمر درد التهابی

اگر کمردردتان ادامه داشت، سعی نکنید آن را تحمل کنید یا خودتان مشکل را تشخیص بدهید، برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید. پزشکان معمولاً دستور می‌دهند که آزمایش‌های زیر برای تشخیص علت کمردرد انجام شود:

 • معاینه بالینی کامل؛
 • آزمایش‌های خون برای بررسی وجود نشانگرهای ژنتیکی مربوط به اسپوندیلیت آنکیلوزان و
 • آزمایش‌های تصویربرداری مانند رادیوگرافی و MRI.
آزمایش‌های تشخیصی کمر درد التهابی
آزمایش‌های تشخیصی کمر درد التهابی
درخواست مشاوره

مشاوره آنلاین با متخصصان کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی

تیم کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در کنار تخصص و دانش، اخلاق مداری را در سرلوحه کار خود قرار داده تا بتوانیم برای شما محیطی امن و آرامش بخش را فراهم نماییم. این مجموعه همه روزه از ساعت 9 الی 22 وروزهای تعطیل از ساعت 11 تا 19 فعال می باشد. برای تنظیم وقت و مراجعه حضوری می توانید از طریق شماره تلفن های 02162756441  و 09903872640 و تلفن گویا 02145186807 با این مرکز تماس بگیرید..

دوستان شما در کلینیک توانبخشی نگین آزادی

روش‌های درمان کمر درد التهابی

یافتن درمان مناسب برای کمردرد التهابی همواره آسان نیست، اما مشکل بودن درمان کمردرد التهابی عموماً به این دلیل است که بیماران نمی‌دانند بهترین روش برای درمان چیست و در مواجهه با این درد باید چه‌کار بکنند.

کمردرد التهابی برخلاف کمردرد مکانیکی و آسیب‌دیدگی دلیل آشکار و متداولی ندارد، به همین دلیل بسیاری از مردم فکر می‌کنند کمردردشان بخشی طبیعی از فرایند پیری است، پس درد را می‌پذیرند و تحمل می‌کنند تا جایی که درد شدید می‌شود و امانشان را می‌برد، آن وقت به پزشک مراجعه می‌کنند، اما در این شرایط درمان عارضۀ پیشرفت کرده سخت‌تر از گذشته است.

نکته مهم این است که کمردرد هیچ‌گاه عادی نیست و در صورت بروز علائم باید برای یافتن علت اصلی کمردرد به متخصص مراجعه کنید. هرچند آرتریت برگشت‌پذیر نیست، علائم را می‌توان با مراجعه به متخصص و بهره‌گیری از درمان مناسب تسکین داد. متداول‌ترین طرح‌های درمان برای علت‌های مختلف کمردرد التهابی به شرح زیر است:

 • داروهای ضدالتهابی
 • درمان دارویی
 • فیزیوتراپی
 • ورزش‌های ملایم
 • تغییر رژیم غذایی و
 • ترک سیگار.

برخی بیماران به کمک متخصص روماتولوژی شناخت بیشتری از کمردرد التهابی پیدا می‌کنند. همکاری بین متخصص ستون فقرات و متخصص روماتولوژی به تسکین کمردرد التهابی کمک می‌کند تا بتوانید فعالیت‌های مورد علاقه‌تان را دوباره انجام بدهید.

روش‌های درمان کمر درد التهابی
روش‌های درمان کمر درد التهابی

آیا رژیم ضدالتهابی برای تسکین کمردرد مفید است؟

رژیم غذایی تشدیدکنندۀ التهاب رژیمی فاقد میوه و سبزی و غنی از گوشت قرمز، غلات تصفیه شده و شیرینیجات است. شواهد موجود بیانگر وجود رابطه بین رژیم غذایی تشدیدکننده التهاب و بیشتر شدن التهاب بدن است، به علاوه چنین رژیمی باعث چاقی و اضافه وزن نیز می‌شود.

از این گذشته گزارش شده است که چاقی شیوع کمردرد را افزایش می‌دهد. پس برای تسکین کمردرد لازم است که به برنامه غذایی‌تان بیشتر توجه کنید.

کمردرد غالباً نتیجه مستقیم التهاب مزمن است. اثر مصرف غذاهای مختلف بر کاهش التهاب در مطالعات متعدد بررسی شده است.

ویژگی‌های رژیم غذایی ضدالتهاب به شرح زیر است:

 • حاوی مقدار کمی از کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند نان سفید، نان پیتزا، پاستا، شیرینی، آرد سفید گندم، برنج سفید و انواع دسرها؛
 • حاوی مقدار مناسبی از پروتئین و چربی‌ها از قبیل اسیدهای چرب امگا ـ ۳ و
 • مواد غذایی غنی از فیتونوترینت‌ها یا آنتی‌اکسیدان‌ها، ریزمغذی‌ها و فیبر.

مواد غذایی زیر به التهاب دامن می‌زند و به همین علت بهتر است از مصرفشان خودداری کنید:

 • روغن‌های ناسالم مانند سویا، ذرت، آفتابگردان، کانولا و گلرنگ؛
 • کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند غلات صبحانه، نان سفید، پاستای سفید، غذاهای طبخ شده و تنقلاتی از قبیل چیپس، بیسکوئیت، شیرینی و بستنی؛
 • نوشیدنی‌های شیرین شده با قند و
 • غذاهای سرخ شده.
آیا رژیم ضدالتهابی برای تسکین کمردرد مفید است؟
آیا رژیم ضدالتهابی برای تسکین کمردرد مفید است؟

رژیم ضدالتهابی

شواهد علمی متقن نشان می‌دهد که غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان اثرضدالتهابی دارد و بنابراین مصرفشان برای تسکین کمردرد و پیشگیری از حمله مجدد کمردرد مفید است. خوراکی‌های زیر دارای اثر ضدالتهابی هستند، رژیم مدیترانه‌ای بهترین رژیمی است که اکثر این مواد غذایی در آن وجود دارد و رعایت آن می‌تواند به تسکین کمردرد التهابی کمک کند:

 • غذاهای دریایی: ماهی تن، سالمون، خال‌مخالی، ساردین، آنچوی و صدف؛
 • میوه: مصرف بلوبری، توت فرنگی و تمشک بیش از بقیه میوه‌ها توصیه می‌شود؛
 • سبزیجات با برگ سبز تیره؛
 • حبوبات؛
 • آجیل و دانه‌ها؛
 • زیتون و روغن زیتون و
 • گیاهان و ادویه‌هایی مانند زنجبیل، زردچوبه، سیر، اورگانو، دارچین، رزماری و میخک.

میتوانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های مربوط به هر مقاله ثبت کتید.

متداول ترین سوالات به همراه پاسخ کوتاه به آن ها

اصطلاح کمردرد برای توصیف طیف وسیعی از علائم به کار برده می‌شود که به دلایل گوناگون از استرین عضله گرفته تا آسیب‌دیدن ساختارهای استخوانی یا عصب‌های امتداد ستون فقرات بروز می‌یابد. درد سیاتیک گونه خاصی از درد است که از بلندترین عصب بدن، یعنی همان عصب سیاتیک، منتشر می‌شود؛ درد عصب سیاتیک در پایین کمر، باسن و پایین پا و یا کف پا احساس می‌شود و معمولاً یک سمت بدن را درگیر می‌کند. در این مقاله با تفاوت‌های کمردرد و سیاتیک و روش‌های بلندمدت درمان درد سیاتیک آشنا می‌شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. کلیک کنید

کمردرد می‌تواند دردی سنگین، سوزشی یا تیر کشنده باشد که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر است. گاهی اوقات آسیب‌های ورزشی، چرخیدن به روش نامناسب، بلند کردن بار سنگین یا باغبانی باعث کمردرد می‌شود. هر فردی ممکن است دچار کمردرد شود، اما عامل‌های زیر احتمال ابتلا به کمردرد را افزایش می‌دهد :
 1. کهولت سن
 2. شغل
 3. وزن زیاد
 4. میزان فعالیت و تحرک
 5. کشیدن سیگار
جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مزاجعه کنید: لینک مقاله
معمولاً جراحی برای درمان کمردرد توصیه نمی‌شود. بااین حال بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی، درد سیاتیک یا دارای تومور در کانال نخاعی لازم است که جراحی انجام بدهند تا فشار از روی نخاع یا عصب‌ها برداشته شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. لینک مقاله
کمردرد شبانه همیشه نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست، به خصوص اگر فقط گاهی یا برای مدت کوتاهی اتفاق بیفتد. اما زمانی که کمردرد شبانه مکرر و آزاردهنده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را بررسی کنید. برخی از شایع‌ترین دلایل کمردرد در حالت دراز کشیده عبارتند از : 1- کشیدگی یا رگ به رگ شدن ، 2- اسپوندیلیت آنکیلوزان ،3- آرتروز ستون فقرات ، 4- سیاتیک ، 5- تومور ستون فقرات ، 6- تنگی ستون فقرات و باریک شدن ستون فقرات جهت مطالعه مطالب بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. لینک مقاله
پیش از هر چیز باید علت اصلی کمردرد را پیدا کنید. اگر کمردرد پیامد تصادف، سقوط یا آسیب‌دیدگی است، حتماً برای بررسی وضعیت‌تان از متخصص وقت بگیرید. اما اگر عضله یا رباط کشیده شده باشد یا به طور کلی در ناحیه کمر احساس ناراحتی کنید، درمان با روش‌های خانگی شروع می‌شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله

در فتق دیسک کمر معمولی، کمربند طبی ساده و یا چهار فنره کافیست.

در موارد خاصی که پایداری مهره کم است و سرخوردگی مهره وجود دارد پزشک ممکن است تصمیم بگیرد از کمربندهای ریجید یا سخت استفاده نماید.

باید توجه نمود که هرچه زودتر باید کمربند از بیمار گرفته شود و تلاش شود بیمار به زندگی عادی و روزمره خود بازگردد.

جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید

لینک مقاله

کمر درد و اسپاسم عضلانی در ناحیه کمر که در واقع ناشی از رگ‌به‌رگ شدن و کشیدگی ماهیچه‌ها، تاندون‌ها یا رباط‌ها باشد، معمولا بر اثر انجام حرکات ناگهانی یا وارد کردن فشار بیش از حد به کمر ایجاد می‌شود. علل متداول رگ‌به‌رگ شدن عبارتند از:
 1. فعالیت بدنی شدید
 2. آسیب‌دیدگی
 3. بلند کردن اجسام سنگین
 4. کشیده شدن بیش از حد عضلات
 5. حرکت دادن ناگهانی کمر
 6. قرارگیری بدن در وضعیت ناصحیح
 7. بالا رفتن وزن یا داشتن اضافه وزن
جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
اولین راه های درمان آرتروز زانو ورزش درمانی و فیزیوتراپی است. پیاده روی در هفته به مدت ۱۵۰ دقیقه در سطح هموار و با کفش مناسب اثرات مفیدی در بهبود عملکرد مفاصل دارد. ورزشهای درون آب با کاهش فشار روی مفاصل و افزایش انعطاف مفاصل باعث تسکین زانو درد میشود. استفاده از تردمیل و دوچرخه ثابت نیز مفید است و برای هر بیمار باید برنامه خاصی داده شود.بهتر است زین دوچرخه بالاتر قرار داده شود و سرعت تردمیل با سرعت کمتر از ۴ و بدون شیب قرار داده شود. استفاده از کمپرس های سرد و گرم در مراحل بعد دارو درمانی ، تزریق و در نهایت جراحی توصیه می شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
خیر، درد ممکن است در سمت راست، چپ یا هر دو سمت کمر احساس شود. البته احساس درد در یک سمت پایین کمر شایع‌تر است. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
question

محصولات

410,000 تومان
520,000 تومان
520,000 تومان
347,000 تومان

ساپورت های ارتوپدی

کمربند طبی نرم واسپور K153

347,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *