کمر درد عارضۀ شایعی است که محدودیت سنی و جنسیتی ندارد و هم خانم‌ها و هم آقایان در هر سنی ممکن است به آن مبتلا شوند. کمر درد معمولاً پس از آسیب‌دیدگی یا مشکلات ساختاری شروع می‌شود. مشکلات مربوط به دیسک‌ها که مانند محافظ ستون فقرات عمل می‌کنند و انواع آرتریت نیز می‌تواند علت کمردرد باشد.

یافتن علت کمردرد و درمان آن به روش مناسب برای بازیابی عملکرد حیاتی است. متخصص ستون فقرات از دانش و مهارت لازم برای تعیین علت دقیق کمر درد مزمن برخوردار است و بهترین طرح درمان را برای برطرف کردن مشکل یا دست‌کم بهبود کیفیت زندگی بیمار توصیه می‌کند.

علت کمر درد

کوتیشن اکثر موارد کمر درد پیامد آسیب دیدن عضله، تاندون یا رباط نگهدارنده ستون فقرات است؛ کمر درد ناشی از آسیب‌دیدگی معمولاً کوتاه مدت است. در ادامه علل مختلف کمردرد را توضیح می‌دهیم.کوتیشن

علت کمردرد چیست؟
علت کمردرد؟

استرین یا اسپرین

هنگام ورزش کردن، باغبانی یا حتی عطسه کردن ممکن است عضلات کمر کشیده شود به این عارضه استرین یا کشیدگی عضله می‌گویند. همچنین ممکن است رباط‌ها کشیده یا پاره شود به این عارضه اسپرین می‌گویند. درد ناشی از این دو عارضه می‌تواند شدید باشد، موضعی و متمرکز بر یک نقطه باشد یا منتشر شود و تمام ناحیه را درگیر کند.

اسپاسم یا گرفتگی

کار کشیدن بیش از حد از عضلات ممکن است باعث اسپاسم عضلانی شود، منظور از اسپاسم گرفتگی دردناکی است که حرکت دادن عضله را مشکل می‌کند. اسپاسم واکنش بدن برای محافظت از خود است. عضلات در اثر اسپاسم دردناک و سفت می‌شوند تا به این ترتیب آسیب دیگری به آنها وارد نشود.

اسپاسم یا گرفتگی - کمردرد
اسپاسم یا گرفتگی

پارگی یا فتق دیسک

چنانچه دیسک‌هایی که از مهره‌های ستون فقرات محافظت می‌کند، ضعیف شود، پوشش بیرونی آنها ترک می‌بردارد. در نتیجه ماده ژلاتینی داخل دیسک می‌تواند از این ترک‌ها بیرون بزند و به عصب‌های مجاور فشار بیاورد و آنها را تحریک کند.

آرتریت

درصد اندکی از کمر دردها پیامد ابتلا به یکی از انواع آرتریت است. آرتریت انواع مختلفی دارد که شایع‌ترین آنها به شرح زیر است:

عوامل آرتریت در کمردرد
آرتریت کمر
درخواست مشاوره

مشاوره آنلاین با متخصصان کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی

تیم کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در کنار تخصص و دانش، اخلاق مداری را در سرلوحه کار خود قرار داده تا بتوانیم برای شما محیطی امن و آرامش بخش را فراهم نماییم. جهت تعیین وقت برای ویزیت حضوری با شماره ۰۲۱۶۲۷۵۶۴۴۱ تماس بگیرید و یا با تلفن گویا به شماره ۰۲۱۴۵۱۸۶۸۰۷ وقت ویزیت خود را معین کنید. همچنین می توانید در فرم زیر شماره تلفن خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

فرم مشاوره آنلاین

فرم مشاوره آنلاین

sslide01

شکستگی مهره

استخوان‌های ستون فقرات گاهی حین سانحه می‌شکند. البته شکستگی مهره غالباً پیامد ابتلا به پوکی استخوان است که مهره‌ها را ضعیف و شکننده می‌کند. به این نوع شکستگی‌ها شکستگی کمپرشن می‌گویند.

علل دیگر کمر درد

کمردرد عارضه بسیار شایعی است که می‌تواند علل بی‌شماری دیگری از قبیل موارد زیر داشته باشد:

 • تحت فشار قرار گرفتن عصب: عصب در محل خروج از ستون فقرات تحت فشار قرار می‌گیرد و در نتیجه بیمار دچار درد می‌شود؛ درد سیاتیک یکی از آشناترین مثال‌های این وضعیت است.
 • استفاده بیش از حد یا عدم فعالیت: فعالیت شدید درد و گرفتگی عضلات را در پی دارد. همچنین استراحت طولانی یا نشستن مداوم نیز می‌تواند باعث خشکی و سفتی عضلات و مفاصل شود.
 • چاقی: اضافه وزن فشار مضاعفی را به کمر و عضلات شکم وارد می‌کند.
 • حالت اندامی نامناسب: صاف ننشستن یا نایستادن باعث می‌شود که بدن از حالت تعادل خارج شود و در نتیجه کمر درد شروع یا تشدید شود.
 • استرس: استرس روانی موجب منقبض شدن عضلات کمر و گردن می‌شود.
 • سنگ کلیه یا عفونت: از آنجایی که کلیه‌ها نزدیک کمر قرار دارند، مشکلات کلیوی می‌تواند موجب کمردرد شود.
 • بارداری: اضافه وزن ناشی از بارداری به کمر فشار می‌آورد و باعث کشیده شدن عضلات نگهدارنده ستون فقرات می‌شود.
 • اندومتریوز: زمانی که بافت‌های داخلی رحم در جایی خارج رحم رشد کند، فرد مبتلا به اندومتریوز تشخیص داده می‌شود. این عارضه با احساس درد در شکم و کمر همراه است.
 • تومور: در موارد نادری مشاهده شده است که تومور سرطانی یا غیرسرطانی کمر را درگیر می‌کند و به کمردرد دامن می‌زند.
 • اسکولیوز: انحنای غیرعادی ستون فقرات باعث درد و عدم تعادل عضلات می‌شود.
چاقی از عوامل ایجاد کمردرد
چاقی از عوامل ایجاد کمردرد

عامل‌های خطر برای کمر درد

کمردرد می‌تواند دردی سنگین، سوزشی یا تیر کشنده باشد که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر است. گاهی اوقات آسیب‌های ورزشی، چرخیدن به روش نامناسب، بلند کردن بار سنگین یا باغبانی باعث کمردرد می‌شود. هر فردی ممکن است دچار کمردرد شود، اما عامل‌های زیر احتمال ابتلا به کمردرد را افزایش می‌دهد:

 • سن: 

سالمندان بیشتر مستعد ابتلا به آرتروز و ناراحتی‌های دیسک هستند.

 • شغل:

 افرادی که لازمه شغل‌شان خم شدن‌های مکرر، بلند کردن بارهای سنگین یا نشستن یا ایستادن طولانی مدت است، بیشتر مستعد ابتلا به کمردرد هستند.

 • وزن: 

اضافه وزن فشار مضاعفی را به عضلات کمر و ستون فقرات وارد می‌کند.

 • میزان فعالیت:

 بی‌تحرکی، ضعیف بودن عضلات کمر و عضلات مرکزی احتمال آسیب‌دیدگی کمر را افزایش می‌دهد.

 • سیگار کشیدن:

 سیگار کشیدن جریان خون را کاهش می‌دهد، توانایی التیام‌بخشی بدن را مختل می‌کند و خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهد.

تاثیر سیگار کشیدن در کمردرد
تاثیر سیگار کشیدن در کمردرد

چه زمانی برای درمان کمر درد مزمن به متخصص ستون فقرات مراجعه کنیم؟

کمردرد گاهی اوقات ناگهان شروع می‌شود و علت آن را دقیقاً می‌دانید. بعد از انجام دادن تمرین‌های کششی، استراحت کردن و مصرف مسکن یادتان می‌ماند که دفعه بعد زانوهای‌تان را هنگام بلند کردن بار سنگین خم کنید.

اما گاهی اوقات کمردرد مزمن است و بیمار حتی به خاطر نمی‌آورد که دردش چه زمانی و چرا شروع شده است. واقعیت این است که منشأ کمردرد همواره مشخص و آشکار نیست و به همین دلیل تشخیص این نکته که چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد، دشوار می‌شود. اگر پنج نشانه زیر را دارید، بهتر است برای درمان کمردرد از متخصص وقت بگیرید:

 • درد شدید: بعضی موارد کمر درد خفیف تا متوسط است، منظور از کمر درد شدید، درد مداوم و شدید یا دردی است که هنگام استراحت یا شب‌ها شدیدتر می‌شود.
 • درد مداوم: کمردردی که بیشتر از سه ماه طول بکشد، درد مزمن محسوب می‌شود و تسکین دادن آن به طرح درمان اختصاصی نیاز دارد.
 • منتشر شدن درد: اگر درد رو به پایین در پا منتشر می‌شود، با بی‌حسی یا ضعف مفاصل ران یا پا همراه است یا در پا و پایین پا احساس گزگز می‌کنید، باید بدانید که این موارد نشانه تحت فشار قرار داشتن ستون فقرات است.
 • دشوار شدن انجام فعالیت‌های روزمره: اگر کمردرد انجام فعالیت‌های روزمره را مختل کرده است، اجازه ندهید که کمر درد باعث ناتوانی‌تان شود و شما را از انجام دادن کارهای محبوبتان محروم کند.
 • وجود دیگر علائم نگران کننده: به ندرت پیش می‌آید که کمردرد نشانه عارضه‌ای جدی مانند تومور یا عفونت ستون فقرات باشد. اگر کمردردتان با تب، کاهش وزن غیرقابل توضیح یا مشکلات مربوط به ادرار کردن یا اجابت مزاج همراه است، حتماً به پزشک مراجعه کنید.
چه زمانی برای درمان کمردرد مزمن به متخصص ستون فقرات مراجعه کنیم؟
چه زمانی برای درمان کمردرد مزمن به متخصص ستون فقرات مراجعه کنیم؟

تشخیص کمر درد

پزشک عمومی می‌تواند اکثر موارد کمردرد را ارزیابی و درمان کند. چنانچه علت کمردرد پیچیده‌تر باشد، پزشک عمومی شما را به متخصص معرفی خواهد کرد.

متخصص عمومی با توجه به پرونده پزشکی بیمار، نتایج معاینه بالینی و آزمایش‌های تشخیصی می‌تواند علت کمردرد را به درستی تشخیص بدهد و دیگر علل احتمالی کمردرد را رد کند.

آزمایش‌های زیر برای تشخیص علت کمردرد انجام می‌شود:

 • آزمایش خون: نشانگرهای خونی خاص و آزمایش‌های ژنتیک برای تشخیص گونه‌های التهابی آرتریت مفید است.
 • ارزیابی عصبی: پزشک وسیله‌ای به نام pinwheel را روی پوست می‌کشد تا تعیین کند که کدام ناحیه‌ها بیش از اندازه حساس یا کاملاً غیرحساس است.
 • تست عضله: پزشک قدرت گروه‌های عضلانی مختلف را برای تشخیص دادن مشکلات عصبی احتمالی بررسی می‌کند.
 • تست کشش عصب سیاتیک: پزشک مشخص می‌کند که آیا کشش عصب سیاتیک باعث درد می‌شود یا خیر، شروع درد در نتیجه کشش عصب سیاتیک علامت وجود مشکل در ریشه عصب است.
 • رادیوگرافی: اکثر موارد کمردرد ساده است و نیازی به عکسبرداری ندارد. رادیوگرافی بیشترین کاربرد را برای تشخیص آرتریت، عفونت یا تومور دارد.
 • سی تی اسکن، MRI و اسکن استخوان: توموگرافی رایانه‌ای (CT)، تصویربرداری روزنانس مغناطیسی (MRI) و اسکن استخوان معمولاً ضرورتی ندارد، اما می‌تواند به تشخیص علت کمردرد مزمن کمک کند.
 • میلوگرافی: ماده رنگی درون کانال نخاعی تزریق می‌شود و عکسبرداری انجام می‌شود.
 • الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله: این تست عصبی نشان می‌دهد که آیا فعالیت الکتریکی عصب به دلیل مشکلات کمر مختل شده است یا خیر.
درخواست مشاوره

مشاوره آنلاین با متخصصان کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی

تیم کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در کنار تخصص و دانش، اخلاق مداری را در سرلوحه کار خود قرار داده تا بتوانیم برای شما محیطی امن و آرامش بخش را فراهم نماییم. این مجموعه همه روزه از ساعت 9 الی 22 وروزهای تعطیل از ساعت 11 تا 19 فعال می باشد. برای تنظیم وقت و مراجعه حضوری می توانید از طریق شماره تلفن های 02162756441  و 09903872640 و تلفن گویا 02145186807 با این مرکز تماس بگیرید..

دوستان شما در کلینیک توانبخشی نگین آزادی

درمان کمر درد

اکثر موارد کمردرد با مراقبت از خود و مصرف داروهای بدون نسخه بهبود می‌یابد. اگر کمردرد ناشی از آرتریت باشد، پزشک طرح درمان را با توجه به علت اصلی کمردرد توصیه می‌کند.

مراقبت از خود

حفظ حالت اندامی مناسب، بهره‌گیری از درمان‌های طبیعی و جایگزین، ورزش کردن، کاهش وزن و رفع استرس روش‌های مختلفی برای تسکین کمردرد است.

اصلاح حالت اندامی

حفظ حالت اندامی مناسب استرس و فشار روی کمر را کاهش می‌دهد و ناراحتی کمر را تسکین می‌دهد. حرکات اصلاحی را انجام بدهید و توصیه‌های متخصص فیزیوتراپی یا کاردرمانی را رعایت کنید. هنگام نشستن، ایستادن، بلند کردن اشیاء و خوابیدن حالت اندامی مناسب را رعایت کنید.

اصلاح حالت اندامی جهت درمان کمردرد
اصلاح حالت اندامی جهت درمان کمردرد

گرمادرمانی و سرمادرمانی

در دو روز اول پس از آسیب‌دیدگی که کمردردتان حاد یا شدید است، کمپرس سرد روی کمرتان بگذارید. پس از ورزش کردن یا فیزیوتراپی نیز از یخ برای رفع درد عضلانی استفاده کنید. گرمادرمانی را ۴۸ ساعت پس از آسیب‌دیدگی برای شل کردن عضلات و تسکین درد شروع کنید. دوش آب گرم، دراز کشیدن در وان آب گرم، کمپرس گرم، بطری آب گرم، پیچیدن حوله گرم دور کمر، پد گرمایی یا آب درمانی گرم را امتحان کنید. اگر مبتلا به آرتریت هستید، گرم کردن عضلات پیش از تمرین، انجام دادن نرمش‌ها و حرکات اصلاحی را آسان‌تر می‌کند.

گرمادرمانی و سرمادرمانی در کمر درد
گرمادرمانی و سرمادرمانی در کمر درد

کاهش وزن

اضافه وزن کمردرد را تشدید می‌کند. کاهش وزن کمردرد را تسکین می‌دهد و موجب ارتقاء سلامت عمومی می‌شود. بهترین راه برای کاهش وزن این است که رژیم غذایی متعادلی را رعایت کنید و ورزش منظم را فراموش نکنید.

رفع استرس

استرس روزمره باعث گرفتگی عضلات شانه و کمر می‌شود و در نتیجه درد شدیدتر می‌شود. کاهش استرس موجب شل شدن عضلات می‌شود. راهکارهای زیر را برای رفع استرس امتحان کنید:

رفع استرس جهت درمان کمردرد
رفع استرس
 • در وان آب گرم دراز کشید یا به اسپا بروید.
 • خود را سرگرم کنید.
 • روش‌های ورزش درمانی مانند یوگا یا تای چی را پس از کسب اجازه از پزشک معالج‌تان انجام بدهید.
 • فعالیت‌های مفرح و آرام‌بخشی را به اتفاق خانواده یا دوستان‌تان انجام بدهید.
 • به جای این که دائماً کلافه و ناامید باشید، بپذیرید که بعضی چیزها را نمی‌توانید تغییر بدهید.
 • برای مشکلاتی که نمی‌توانید به تنهایی حل کنید، از متخصص کمک بگیرید.

درمان دارویی کمر درد

مسکن‌ها درد را آرام می‌کنند، اما التهاب را برطرف نمی‌کنند. استامینوفن رایج‌ترین مسکن بدون نسخه است. مسکن‌های موضعی مانند کرم، ژل، چسب، پماد یا اسپری حاوی مواد فعال دیگری برای تسکین درد هستند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سالیسیلات‌ها مانند آسپرین: این ترکیب از طریق بهبود جریان خون مانع بروز درد و التهاب می‌شود.
 • مواد ضدتحریک مانند منتول (روغن نعناع)، روغن اکالیپتوس یا کافور: این مواد احساس سرما یا گرمایی را ایجاد می‌کنند که حواس بیمار را از احساس درد واقعی منحرف می‌کند.
 • کپسایسین: این ماده سیگنال‌های درد ارسالی به مغز را کاهش می‌دهد.
 • داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs) مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن: مصرف این داروها موجب کاهش التهاب و تسکین درد می‌شود. در صورت لزوم پزشک داروی NSAID قوی‌تری تجویز می‌کند.
 • چنانچه روش‌های مراقبت استاندارد درد را تسکین ندهد، پزشک داروهای دیگری را تجویز می‌کند که از آن جمله می‌توان به کورتیکواستروئیدها، اپیوئیدها (داروهای مخدر)، شل‌کننده‌های عضلانی، داروهای ضدافسردگی (کاهش دهنده درد) و داروهای ضدتشنج (مورد استفاده برای درد عصبی) اشاره کرد.
درمان دارویی کمردرد
درمان دارویی کمردرد

فیزیوتراپی جهت درمان کمر درد

فیزیوتراپی شامل ماساژدرمانی، طب سوزنی، لیزردرمانی، مغناطیس درمانی، تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS) و اولتراسوند به منظور تسکین کمردرد و بازیابی عملکرد می‌شود. متخصصین فیزیوتراپی و طب فیزیکی درمان‌های دستی را برای شل کردن عضلات، بهبود نظم و هم‌ترازی ساختارها و تسکین درد انجام می‌دهند. همچنین متخصص فیزیوتراپی برنامه‌هایی را برای اصلاح حالت اندامی و الگوهای حرکتی بیمار و تقویت عضلات طراحی می‌کند. تمرین‌های کششی و انعطاف‌پذیری را طبق دستور متخصص فیزیوتراپی انجام بدهید. یوگا و تای چی نیز روش‌های ایمنی برای تسکین کمردرد هستند؛ در صورت لزوم باید برنامه ورزش درمانی را تغییر بدهید تا مشکل‌تان تشدید نشود.

فیزیوتراپی جهت درمان کمردرد
فیزیوتراپی

جراحی برای درمان کمر درد

معمولاً جراحی برای درمان کمردرد توصیه نمی‌شود. بااین حال بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی، درد سیاتیک یا دارای تومور در کانال نخاعی لازم است که جراحی انجام بدهند تا فشار از روی نخاع یا عصب‌ها برداشته شود.

میتوانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های مربوط به هر مقاله ثبت کتید.

متداول ترین سوالات به همراه پاسخ کوتاه به آن ها

اصطلاح کمردرد برای توصیف طیف وسیعی از علائم به کار برده می‌شود که به دلایل گوناگون از استرین عضله گرفته تا آسیب‌دیدن ساختارهای استخوانی یا عصب‌های امتداد ستون فقرات بروز می‌یابد. درد سیاتیک گونه خاصی از درد است که از بلندترین عصب بدن، یعنی همان عصب سیاتیک، منتشر می‌شود؛ درد عصب سیاتیک در پایین کمر، باسن و پایین پا و یا کف پا احساس می‌شود و معمولاً یک سمت بدن را درگیر می‌کند. در این مقاله با تفاوت‌های کمردرد و سیاتیک و روش‌های بلندمدت درمان درد سیاتیک آشنا می‌شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. کلیک کنید

کمردرد می‌تواند دردی سنگین، سوزشی یا تیر کشنده باشد که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر است. گاهی اوقات آسیب‌های ورزشی، چرخیدن به روش نامناسب، بلند کردن بار سنگین یا باغبانی باعث کمردرد می‌شود. هر فردی ممکن است دچار کمردرد شود، اما عامل‌های زیر احتمال ابتلا به کمردرد را افزایش می‌دهد :
 1. کهولت سن
 2. شغل
 3. وزن زیاد
 4. میزان فعالیت و تحرک
 5. کشیدن سیگار
جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مزاجعه کنید: لینک مقاله
معمولاً جراحی برای درمان کمردرد توصیه نمی‌شود. بااین حال بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی، درد سیاتیک یا دارای تومور در کانال نخاعی لازم است که جراحی انجام بدهند تا فشار از روی نخاع یا عصب‌ها برداشته شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. لینک مقاله
کمردرد شبانه همیشه نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست، به خصوص اگر فقط گاهی یا برای مدت کوتاهی اتفاق بیفتد. اما زمانی که کمردرد شبانه مکرر و آزاردهنده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را بررسی کنید. برخی از شایع‌ترین دلایل کمردرد در حالت دراز کشیده عبارتند از : 1- کشیدگی یا رگ به رگ شدن ، 2- اسپوندیلیت آنکیلوزان ،3- آرتروز ستون فقرات ، 4- سیاتیک ، 5- تومور ستون فقرات ، 6- تنگی ستون فقرات و باریک شدن ستون فقرات جهت مطالعه مطالب بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. لینک مقاله
پیش از هر چیز باید علت اصلی کمردرد را پیدا کنید. اگر کمردرد پیامد تصادف، سقوط یا آسیب‌دیدگی است، حتماً برای بررسی وضعیت‌تان از متخصص وقت بگیرید. اما اگر عضله یا رباط کشیده شده باشد یا به طور کلی در ناحیه کمر احساس ناراحتی کنید، درمان با روش‌های خانگی شروع می‌شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله

در فتق دیسک کمر معمولی، کمربند طبی ساده و یا چهار فنره کافیست.

در موارد خاصی که پایداری مهره کم است و سرخوردگی مهره وجود دارد پزشک ممکن است تصمیم بگیرد از کمربندهای ریجید یا سخت استفاده نماید.

باید توجه نمود که هرچه زودتر باید کمربند از بیمار گرفته شود و تلاش شود بیمار به زندگی عادی و روزمره خود بازگردد.

جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید

لینک مقاله

کمر درد و اسپاسم عضلانی در ناحیه کمر که در واقع ناشی از رگ‌به‌رگ شدن و کشیدگی ماهیچه‌ها، تاندون‌ها یا رباط‌ها باشد، معمولا بر اثر انجام حرکات ناگهانی یا وارد کردن فشار بیش از حد به کمر ایجاد می‌شود. علل متداول رگ‌به‌رگ شدن عبارتند از:
 1. فعالیت بدنی شدید
 2. آسیب‌دیدگی
 3. بلند کردن اجسام سنگین
 4. کشیده شدن بیش از حد عضلات
 5. حرکت دادن ناگهانی کمر
 6. قرارگیری بدن در وضعیت ناصحیح
 7. بالا رفتن وزن یا داشتن اضافه وزن
جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
اولین راه های درمان آرتروز زانو ورزش درمانی و فیزیوتراپی است. پیاده روی در هفته به مدت ۱۵۰ دقیقه در سطح هموار و با کفش مناسب اثرات مفیدی در بهبود عملکرد مفاصل دارد. ورزشهای درون آب با کاهش فشار روی مفاصل و افزایش انعطاف مفاصل باعث تسکین زانو درد میشود. استفاده از تردمیل و دوچرخه ثابت نیز مفید است و برای هر بیمار باید برنامه خاصی داده شود.بهتر است زین دوچرخه بالاتر قرار داده شود و سرعت تردمیل با سرعت کمتر از ۴ و بدون شیب قرار داده شود. استفاده از کمپرس های سرد و گرم در مراحل بعد دارو درمانی ، تزریق و در نهایت جراحی توصیه می شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
خیر، درد ممکن است در سمت راست، چپ یا هر دو سمت کمر احساس شود. البته احساس درد در یک سمت پایین کمر شایع‌تر است. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
question

محصولات

ساپورت های ارتوپدی

کمربند کار صادراتی واسپور K147

350,000 تومان
410,000 تومان
690,000 تومان
520,000 تومان
520,000 تومان

ساپورت های ارتوپدی

کمربند طبی نرم واسپور K153

347,000 تومان

 1. شهرام گفت:

  سلام
  من 30 سالم هست و از 18 سالگی به دلیل بلند کردن وسایل سنگین دچار کمر درد شدم، فیزیوتراپی و لیزر درمانی هم قبلا انجام شده است ولی همچنان این مشکل وجود دارد و جدیدا گردنم هم هنگام کار خیلی درد میگیره و به دستم هام هم میزنه
  توصیه شما برای درمان کمر درد و دست درد بنده چه می باشد؟ چه راهکارهای دیگری را توصیه می کنید؟ در کلینیک شما چه امکاناتی جهت بهبود کمر درد وجود دارد؟

 2. فرشته گفت:

  سلام
  درد کمر من از کمر شروع می شود و به داخل پا تیر می کشد آیا این ناشی از دیسک است؟

 3. پریسا گفت:

  سلام
  من نوزده سالمه و کمرم درد میکنه رفتم دکتر و ام ار ای گفتن که یدونه دیسک دارم فکر کنم مهره ۴و مقدارش هم زیاد نیست و استراحت کنم حالا استراحتم کردم اما مطلق نبود وخوب نشد میشه لطف کنید بگید چه درمانی داره؟

 4. علی گفت:

  سلام
  من حدود 5 سال هست درد کمر دارم و به هر دکتری که مراجعه کردم فقط داروی خوراکی تجویز میکنند ولی هیچ تاثیری نداره می خواستم ببینم با تزریق اپیدورال کمر درد من خوب می شه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

 5. زهرا گفت:

  با سلام
  اگر بر اثر سانحه مهره کمر آسیب دیده باشد با استراحت درمان میشود؟

 6. فاطمه گفت:

  سلام من گودی کمر شدید دارم و بیشتر از صدمتر نمیتونم پیاده روی کنم کمرم درد میگیره ورزش هم میکنم فایده ای نداره ممنون میشم راهنماییم کنید.

 7. سینا قویدل گفت:

  سلام وقت بخیر
  ممنون میشم داروهای قوی برای درمان کمر درد رو معرفی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *