EN / AR

کمربند طبی برای انواع کمردرد و آسیب های ستون فقرات: انواع و کاربرد

اکثر افراد در دنیا کمردرد را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. در حالی که عوامل بسیاری از کمردردها شامل آسیب و اختلالات است، تعداد شوکه کننده موارد کمردرد، محدود به بلند کردن نادرست اجسام و حالت نامناسب بدن است. یک راه متداول برای پیشگیری از کمردرد و بهبود حالت بدن، استفاده از کمربند طبی کمر است. کمربند طبی، کمر را در بهترین حالت خود نگه می‌دارد، در هنگام نشستن و ایستادن از کشیدگی آن جلوگیری می‌کند. بهتر است که در هنگام کار کردن، ورزش و تعداد زیادی از موقعیت‌های دیگر از کمربند طبی کمر استفاده شود.

[sv slug=”alert”]برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی کمربند طبی مناسب برای کمردرد و یا برای رزرو نوبت در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی نگین آزادی با شماره تلفن 02162756441 و یا 09190214543 تماس حاصل فرمایید.[sv slug=”alert1″]

مزایای کمربند طبی کمر


آیا به استفاده از کمربند طبی کمر فکر می‌کنید؟ در ادامه به چندین مزایای استفاده از آن اشاره خواهیم کرد. ذکر این نکته اهمیت دارد که کمربند طبی کمر به این معنی نیست که تمام وقت از آن استفاده شود. در لیست زیر فعالیت‌هایی ارائه شده که بهتر است برای آنها از کمربند طبی استفاده کنید، با این حال، این توصیه به این معنی نیست که می‌توانید بیش از دو ساعت در روز از کمربند طبی استفاده کنید. استفاده بیش از حد از کمربند طبی، می‌تواند در واقع منجر به آتروفی عضله و ضعف ناحیه مرکزی بدن شود.

عدم تحرک

آیا می‌دانید که عدم تحرک برای کمر و ستون فقرات مفید است؟

خودداری از حرکات غیرضروری می‌تواند به پیشگیری از کمردرد کمک کند، به‌ویژه هنگامی که در گذشته آسیب کمر یا جراحی ستون فقرات را تجربه کردید. در شرایط خاص، عدم تحرک برای کمر حیاتی است تا بدرستی بهبود یابد. اینجاست که کمربند طبی کمر لازم است. کمربند طبی حرکات زیاد در ناحیه کمر را محدود می‌کند. این حرکات شامل خمیدگی، کشش و چرخش است.

اینکار کمک می‌کند که از تمامی پتانسیل کمر استفاده نکنید، از کمردرد و آسیب‌های بیشتر پیشگیری می‌کند. اگر از یک کمربند طبی کمر برای عدم تحرک استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که نوع مناسب آن را خریداری می‌کنید. انواع مختلفی از کمربند طبی وجود دارد که محافظت بیشتر در برابر تحرک را ارائه می‌دهد.

بهبود حالت بدن

ستون فقرات باید در یک حالت مستقیم قرار داده شود، شانه‌ها به سمت عقب، سینه به سمت بالا و ناحیه مرکزی بدن به سمت داخل باشد؛ اما چند نفر از ما در این حالت می‌نشینیم و می‌ایستیم؟ بسیاری از ما به سمت جلو خمیده می‌شویم و ستون فقرات را خم می‌کنیم.

اینکار نه تنها منجر به حالت نامناسب بدن می‌شود، بلکه کمردرد شدید نیز ایجاد می‌کند. حالت نامناسب بدن همچنین منجر به ضعف ستون فقرات می‌شود و می‌تواند حتی ناهنجاری ایجاد کند و بیشتر مستعد آسیب‌ شود.

بهترین راه برای اطمینان از قرار گرفتن ستون فقرات در راستای مناسب چیست؟ کمربند طبی، ستون فقرات را مجبور می‌کند که در یک موقعیت مستقیم قرار بگیرد. هنگامی که متوجه شدید که مشکلات ناشی از وضعیت نامناسب بدن در شما ایجاد می‌شود، از کمربند طبی استفاده کنید.

پیشگیری از کمردرد

کمردرد در بسیاری از جنبه‌های زندگی ما تداخل ایجاد می‌کند. این مشکل می‌تواند کار کردن، ورزش کردن و حتی انجام عملکرد ساده روزانه را طاقت‌فرسا کند.

کمردرد می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. افرادی که کمردردهای خفیف را تجربه می‌کنند، تنها یک ناراحتی جزئی خواهند داشت. افرادی که دچار کمردردهای شدید می شوند، معمولاً ناشی از آسیب یا علائم یک عارضه است. افرادی که تمام انواع کمردرد را دارند، متوجه خواهند شد که حرکات و موقعیت‌های خاص، کمردرد را تشدید می‌کند. همچنین که پیش از این ذکر شد، جهت بهبودی کمر، باید حرکات خاص آن محدود شود؛ و این زمانی است که باید از کمربند طبی استفاده شود.

کمربند طبی کمر از حرکات غیرضروری که منجر به آسیب بیشتر به کمر می‌شوند، جلوگیری می‌کند. کمربند طبی، ستون فقرات را در راستای مناسب قرار داده و عضلات کمر را تقویت می‌کند. کمر می‌تواند بهبود یافته و کمردرد کاهش می‌یابد.

کمربند طبی همچنین می‌تواند حمایت در برخی از نواحی کمر مانند ستون فقرات، دیسک‌های بین مهره‌ای و مهره را به عهده بگیرد. اینکار فشاری را که این نواحی جهت حمایت از کمر تحمل می‌کنند، کاهش می‌دهد که تسکین درد را در پی دارد.

استفاده از آنها آسان است

هنگامی که به استفاده از کمربند طبی فکر می‌کنید، ممکن است روش پوشیدن و استفاده از آن را ندانید.

خوشبختانه، پوشیدن آنها بسیار آسان است و اغلب اوقات می‌توانید در زیر لباس از آنها استفاده کنید. به همین دلیل است که آنها به شکلی طراحی شده‌اند که ساده باشد تا بدون نگرانی از آنها استفاده شود و در زیر لباس قابل مشاهده نباشند؛ اما هنگام انتخاب کمربند طبی کمر بهتر است که چند شیوه را بکار بگیرید.

اولین کار انتخاب اندازه مناسب است. نیاز به چند اندازه‌گیری دارید که شامل، اندازه لباس و اندازه کمر است. هنگامی که کمربند طبی کمر به‌طور کامل کمر و دنبالچه را پوشش دهد، پس انتخاب شما درست است. کمربند طبی نباید شل یا بسیار تنگ باشد.

بسیاری از مشکلات کمر را درمان می‌کنند

با اینکه کمربند طبی کمر درمان کننده نیست، اما آنها قطعاً به کنترل علائم بسیاری از مشکلات مختلف کمر کمک می کنند. این مشکلات شامل:

قبل از اینکه از کمربند طبی کمر به عنوان درمان استفاده کنید، با پزشک در این باره مشورت کنید.

 

درمان با کمربند طبی

 

همه مشکلات کمر با هم متفاوت است و نیاز به سطح درمان‌های متعددی دارد. همچنین انواع مختلفی از کمربندهای طبی کمر وجود دارد – ممکن است یکی از انواع آن بهتر از نوع دیگر برای شما مفید باشد.

یک روش درمانی کامل است 

بسیاری از بیمارانی که درد دارند، به دلیل وابستگی به قرص‌های مسکن، به دنبال گزینه‌های تسکین درد کامل هستند. اگر کمردرد شما را کلافه کرده است، کمربند طبی کمر یک روش درمانی کامل مؤثر است.

کمربند طبی کمر به سادگی درد را پوشش نمی‌دهد. آنها با بهبود حالت بدن، حمایت از کمر و تقویت عضلات کمر، درد را تسکین می‌دهند. این روش، فشار زیاد روی کمر را کاهش می‌دهد، کمر و ستون فقرات را بهبود می‌بخشد و در مجموع از ایجاد درد جلوگیری می‌کند.

کمربند طبی از تشدید مشکلات کمر پیشگیری می‌کند. خطر آسیب، افزایش درد و دیگر مشکلات کمر و ستون فقرات را کاهش می‌دهد.

به تقویت ناحیه مرکزی و کمر کمک می‌کند

آیا تمایل دارید که حالت بدن را بهبود دهید؟ استفاده از کمربند طبی کمر مزایای تقویت کننده زیادی را برای کمر و ناحیه مرکزی بدن ارائه می‌دهد.

ناحیه مرکزی در مرکز بدن قرار دارد. ناحیه مرکزی، باید ناحیه‌ای باشد که از بدن حمایت می‌کند – نه از کمر. اما بسیاری از افراد ناحیه مرکزی ضعیفی دارند، بنابراین این حمایت روی کمر قرار می‌گیرد و منجر به درد و حتی آسیب به کمر می‌شود.

کمربند طبی کمر ستون فقرات را در حالت مستقیم و شکم را به سمت داخل هدایت می‌کند. کمربند طبی عضلات شکم را مجبور می‌کند که حمایت وارد شده روی کمر را، به عهده بگیرند، که به صاف شدن شکم کمک می کند. علاوه بر این، کمربند طبی کمر به عضلات فشار وارد کرده تا در راستای خود قرار بگیرند و کمر و ستون فقرات را صاف می‌کند.

برای دریافت مزایای تقویت‌کننده کمر، از کمربندهای طبی مخصوص ورزش استفاده کنید. این کمربندهای طبی برای زمان ورزش کردن بسیار مناسب هستند.

معایب کمربند طبی کمر چیست؟


کمربند طبی کمر چندین نقطه ضعف دارد که بهتر است بیان شود. برخی از نگرانی‌ها درباره کمربند طبی شامل موارد زیر است:

 • ایجاد ضعف در طولانی مدت – در صورتی که به استفاده طولانی مدت از کمربند طبی نیاز دارید، این احتمال وجود دارد که گروه عضلانی که توسط کمربند طبی حمایت شده، ضعیف شوند. می‌دانید که چگونه فضانوردان توده عضلانی خود را در فضا از دست می‌دهند زیرا عضلات آنها مانند زمانی که روی زمین قرار دارند، کار نمی‌کنند؟ یک موقعیت مشابه این، در زمانی که مجبور به استفاده از کمربند طبی کمر به مدت چندین ماه هستید، رخ می‌دهد.
 • تغییر فشار – خوشبختانه کمربند طبی، فشاری را که باید روی ستون فقرات وارد شود، جذب می‌کند، اما گاهی اوقات اینکار باعث می‌شود که فشار به ناحیه دیگری از بدن وارد شود. اینکار موجب می‌شود که عضلات دیگر یا گروه رباط‌ها دچار آسیب شود.
 • ممکن است منجر به ناراحتی شود – اگرچه کارخانه‌های تولیدکننده بیشترین تلاش خود را بکار می‌گیرند تا کمربند طبی راحت ایجاد کنند، اما این احتمال وجود دارد که استفاده از کمربند طبی در روزهای اول کمی دشوار باشد.
 • برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کمربند طبی کمر و اینکه آیا کمربند طبی می‌تواند به مشکل شما کمک کند، با متخصص ستون فقرات مشورت کنید.

 

معایب کمربند طبی

 

بهترین کمربند طبی را برای کمردرد انتخاب کنید


عوامل مختلفی وجود دارد که هنگام انتخاب کمربند طبی کمر برای مشکلاتی که دارید، باید در نظر بگیرید. این عوامل شامل ویژگی‌ها و مواد بکار رفته در آن است.

ویژگی‌ها

ویژگی‌های کمربند طبی را که تمایل به خرید آن دارید، بررسی کنید. در ادامه ویژگی‌های اصلی را بیان می‌کنیم:

 • بررسی کنید که کمربند طبی دارای پد یا مواد نرم دیگر باشد که استفاده طولانی مدت از آن را راحت می‌کند.
 • بهترین نوع کمربند طبی برای کمردرد، دارای بندهای قابل تنظیم است که آن را به درستی تنظیم می‌کند.
 • کمربند طبی که دارای پوشش میانی است، حمایت بیشتری فراهم می‌کند. این پوشش میانی ممکن است از جنس پلاستیک، فلز یا دیگر مواد بادوام باشد.

مواد سازنده 

مواد سازنده کمربند طبی را بررسی کنید. کمربند طبی انتخاب کنید که از بهترین مواد تهیه شده باشد. این مواد باید:

 • به آسانی تمیز شود. کمربند طبی باید هر از گاهی تمیز شود. موادی مانند لاستیک، پلی استر و نایلون به راحتی تمیز می‌شوند.
 • کیفیت ساختار. به ساختار کمربند طبی که ارزیابی می‌کنید توجه داشته باشید. موادی که به‌طور محکم به یکدیگر دوخته شده باشند، بهتر و بادوام‌تر هستند. مطمئن شوید که حمایت کننده حالت بدن، از مواد مقاوم با دوام چند ساله ساخته شده باشد. اگر کمربند طبی از مواد کشسان تهیه شده باشد، این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. این موارد باید با گذشت زمان نیز، کشسانی خود را حفظ کنند.

ارزیابی‌های دیگر

به جز ویژگی‌ها و مواد سازنده، باید موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • کمربند طبی انتخاب کنید که برای مشکل خاص شما طراحی شده باشد
 • اندازه آن را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید، کمربند طبی که می‌خواهید سفارش دهید کاملاً متناسب شما باشد.