اصطلاح کمردرد برای توصیف طیف وسیعی از علائم به کار برده می‌شود که به دلایل گوناگون از استرین عضله گرفته تا آسیب‌دیدن ساختارهای استخوانی یا عصب‌های امتداد ستون فقرات بروز می‌یابد. درد سیاتیک گونه خاصی از درد است که از بلندترین عصب بدن، یعنی همان عصب سیاتیک، منتشر می‌شود؛

درد عصب سیاتیک در پایین کمر، باسن و پایین پا و یا کف پا احساس می‌شود و معمولاً یک سمت بدن را درگیر می‌کند. در این مقاله با تفاوت‌های کمردرد و سیاتیک و روش‌های بلندمدت درمان درد سیاتیک آشنا می‌شوید.

درد سیاتیک چیست؟

کوتیشن سیاتیک به طور خلاصه دردی عصبی است. مجموعه‌ای از ریشه‌های عصبی از پایین ستون فقرات خارج می‌شود. چنانچه هر یک از این ریشه‌های عصبی در هر یک از دو سمت پایین ستون فقرات تحریک شود یا تحت فشار قرار بگیرد، درد از ریشه عصبی در عصب سیاتیک منتشر می‌شود. ممکن است درد در امتداد عصب سیاتیک رو به پایین در باسن و پشت پا تا کف پا و پنجه پا منتشر شود. درد سیاتیک عموماً فقط در یک سمت بدن احساس می‌شود.کوتیشن

درد سیاتیک چیست؟
درد سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک دردی منحصر به فرد است و غالباً به صورت دردی انفجاری، تیر کشنده و سوزشی در عمق باسن توصیف می‌شود که رو به پایین در پشت پا منتشر می‌شود. بی‌حسی، گزگز یا سوزش نیز در امتداد عصب احساس می‌شود. برخی بیماران درد عصبی را به شوک الکتریکی تشبیه می‌کنند. بالعکس ممکن است درد مداوم علامت اصلی سیاتیک باشد.

رادیکولر یا رادیکولوپاتی کمر نیز اصطلاحات پزشکی برای اشاره به درد سیاتیک هستند.

مشکلات شایع کمر که باعث درد سیاتیک می‌شود

فتق دیسک کمر شایع‌ترین علت درد سیاتیک است؛ از دیگر دلایل شایع درد سیاتیک می‌توان به تنگی کانال نخاعی در بخش کمر، آرتروز مفصل فاست، ساییدگی دیسک کمر یا اسپوندیلولیستزی (سر خوردن مهره) اشاره کرد.

اصطلاح سیاتیک غالباً اشتباه به کار برده می‌شود و بیماران وسوسه می‌شوند که به خودتشخیصی و خوددرمانی روی بیاورند، حال آن که علت درد سیاتیک را کاملاً اشتباه تشخیص داده‌اند. مشخص کردن علت اصلی علائم سیاتیک برای برخورداری از درمان مناسب بسیار مهم است.

درخواست مشاوره

مشاوره آنلاین با متخصصان کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی

تیم کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در کنار تخصص و دانش، اخلاق مداری را در سرلوحه کار خود قرار داده تا بتوانیم برای شما محیطی امن و آرامش بخش را فراهم نماییم. جهت تعیین وقت برای ویزیت حضوری با شماره ۰۲۱۶۲۷۵۶۴۴۱ تماس بگیرید و یا با تلفن گویا به شماره ۰۲۱۴۵۱۸۶۸۰۷ وقت ویزیت خود را معین کنید. همچنین می توانید در فرم زیر شماره تلفن خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

فرم مشاوره آنلاین

فرم مشاوره آنلاین

sslide01

بسیاری از مردم هر نوع پا دردی را درد سیاتیک می‌دانند، حال آن که پا درد دلایل بسیاری دارد که بعضی از آن‌ها هیچ ارتباطی با سیاتیک ندارد و باید به روش متفاوتی تحت درمان قرار بگیرد. در ادامه با مشکلاتی آشنا می‌شوید که ارتباطی با سیاتیک ندارد، اما باعث بروز علائمی مشابه علائم سیاتیک می‌شود:

 • مشکلات مفصلی ستون فقرات:

درد مفصل‌های ستون فقرات رو به پایین در پا منتشر می‌شود. عارضه‌های مفصلی از نظر تخصصی با سیاتیک تفاوت دارد و درمان متفاوتی نیز برای برطرف کردن این مشکل به کار برده می‌شود. برای مثال ساییدگی مفصل به دلیل ابتلا به آرتریت ستون فقرات به دردی دامن می‌زند که علائمی مانند سیاتیک دارد.

 • اختلال در عملکرد مفصل ساکروایلیاک:

حرکت بسیار زیاد یا بسیار کم مفصل‌های ساکروایلیاک باعث شروع شدن دردی می‌شود که رو به پایین در پا منتشر می‌شود و مانند درد سیاتیک است. درمان نقص عملکرد مفصل ساکروایلیاک معمولاً غیرجراحی است و بر بازیابی حرکت عادی مفصل متمرکز است. اگر درد شدید و ناتوان کننده باشد، فیوژن مفصل ساکروایلیاک توصیه می‌شود.

 • سندرم پیریفورمیس:

این سندروم نیز به علائمی مشابه علائم سیاتیک دامن می‌زند. این عارضه زمانی بروز می‌یابد که عضله پیریفورمیس باسن عصب سیاتیک را تحریک کند، در نتیجۀ تحریک شدن عصب سیاتیک دردی شروع می‌شود که در امتداد گذرگاه عصب سیاتیک در پا منتشر می‌شود. این نوع درد از نظر تخصصی درد سیاتیک نیست، چون تحریک عصب از پایین کمر نشأت نمی‌گیرد. سندرم پیریفورمیس معمولاً با داروهای ضدالتهابی و روش‌های خاص فیزیوتراپی درمان می‌شود.

مشکلات شایع کمر که باعث درد سیاتیک می‌شود
مشکلات شایع کمر که باعث درد سیاتیک می‌شود

اگر علائم شدید بود، باید چه کار کنم؟ ممکن است به سندروم کودا اکوینا مبتلا شده باشم؟

علائم سندروم کودا اکوینا یا سندروم دم اسبی شامل کمردرد، درد هر دو پا، اختلال در جریان ادرار همراه با بی‌اختیاری و بی‌اختیاری مدفوع می‌شود.

همچنین ناحیه کشاله ران بی‌حس می‌شود. در هر حال اگر احتمال دادید که به سندروم دم اسبی مبتلا شده‌اید، لازم است فوراً برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید. تشخیص دادن این عارضه دشوار است و نیاز به اسکن دارد. البته سندروم کودا اکوینا عارضه شایعی نیست.

تفاوت کمردرد با سیاتیک

کمر درد همان‌طور که از نامش مشخص است، دردی است که در کمر، نه پا احساس می‌شود. اما فرق سیاتیک با کمردرد این است که درد سیاتیک علاوه بر کمر در پا نیز احساس می‌شود و نوعی درد عصبی پیرامونی است.

کوتیشن پیش از هر چیز باید علت اصلی کمردرد را پیدا کنید. اگر کمردرد پیامد تصادف، سقوط یا آسیب‌دیدگی است، حتماً برای بررسی وضعیت‌تان از متخصص وقت بگیرید. اما اگر عضله یا رباط کشیده شده باشد یا به طور کلی در ناحیه کمر احساس ناراحتی کنید، درمان با روش‌های خانگی شروع می‌شود.کوتیشن

تفاوت کمردرد با سیاتیک
تفاوت کمردرد با سیاتیک

چطور می‌توانم متوجه تفاوت بین کمردرد و سیاتیک بشوم؟ راهی وجود دارد که در خانه این دو نوع درد را از هم تشخیص بدهم؟

پا درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن یکی از عصب‌هایی که در کمر قرار دارد، اما حس پا را تأمین می‌کند، کمردرد را پیچیده می‌کند. اگر در بخش میانی کمر یا یک طرف کمر احساس ناراحتی می‌کنید و این ناراحتی با علائم پا، مانند درد، بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف پا همراه است، منشأ درد احتمالاً پایین کمر است و علت بروز آن به احتمال زیاد ساییدگی یا تغییرات فرسایشی بافت‌ها است – معمولاً دیسک بین‌مهره‌ای ساییده شده است.

درخواست مشاوره

مشاوره آنلاین با متخصصان کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی

تیم کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در کنار تخصص و دانش، اخلاق مداری را در سرلوحه کار خود قرار داده تا بتوانیم برای شما محیطی امن و آرامش بخش را فراهم نماییم. این مجموعه همه روزه از ساعت 9 الی 22 وروزهای تعطیل از ساعت 11 تا 19 فعال می باشد. برای تنظیم وقت و مراجعه حضوری می توانید از طریق شماره تلفن های 02162756441  و 09903872640 و تلفن گویا 02145186807 با این مرکز تماس بگیرید..

دوستان شما در کلینیک توانبخشی نگین آزادی

خودتشخیصی سیاتیک فکر خوبی نیست

از آنجا که عارضه‌های بسیاری باعث درد سیاتیک می‌شود، مراجعه به پزشک برای تشخیص بالینی بسیار مهم است. موارد نادری از درد سیاتیک‌مانند پیامد ابتلا به بیماری‌هایی است که به درمان فوری نیاز دارد؛ از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تومور ستون فقرات
 • عفونت ستون فقرات
 • سندرم کودا اکوینا

هر چند اکثر دلایل دامن زننده به علائم سیاتیک جدی نیست، بهترین کار این است که در صورت بروز هر گونه علائم دردسرساز با پزشک مشورت کنید.

در صورت احساس درد در پا یا باسن یا گزگز، بی‌حسی یا دیگر علائم عصبی در پا لازم است برای تشخیص بالینی و تعیین علت اصلی بروز علائم به پزشک مراجعه کنید. روش درمان به علت اصلی بروز علائم بستگی دارد؛ برای مثال به موارد زیر توجه کنید:

 • فتق دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی در ناحیه کمر علائمی مشابه علائم سیاتیک ایجاد می‌کند؛ اما فیزیوتراپی هر عارضه با دیگری فرق دارد ـ رو به جلو خم شدن از کمر برای بیمار مبتلا به تنگی کانال نخاعی راحت است، اما درد بیماری که فتق دیسک کمر دارد، در اثر این حرکت بیشتر می‌شود.
 • اگر سر خوردن مهره علت درد سیاتیک باشد، پزشک توصیه می‌کند که جراحی فیوژن یا خشک کردن مهره‌ها برای هم‌تراز و پایدار کردن مهره درگیر انجام شود و سپس ورزش درمانی شروع شود.
خودتشخیصی سیاتیک فکر خوبی نیست
خودتشخیصی سیاتیک فکر خوبی نیست

مدیریت درد سیاتیک در خانه

می‌توانید درد سیاتیک را در خانه با مصرف مسکن‌های ساده، حمام آب گرم و گذاشتن کیسه آب گرم روی کمر مدیریت کنید. درد برخی بیماران نیز با کیسه یخ یا تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS) آرام می‌شود.

علائم درد سیاتیک هنگام راه رفتن یا دراز کشیدن قابل تحمل‌تر از حالت نشسته یا خوابیده است. توصیه می‌کنیم درباره روش‌های خانگی درمان سیاتیک با متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید.

وقتی پزشک اجازه می‌دهد که برنامه فعالیتی معمول‌تان را از سر بگیرید، باید برنامه ورزشی کنترل شده و پیشرونده‌ای را دنبال کنید. اگر مرتب ورزش نکنید، علائم به احتمال زیاد پس از مدتی با شدت بیشتر عود می‌کند.

مدیریت درد سیاتیک در خانه
مدیریت درد سیاتیک در خانه

روش‌های بسیاری وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید دردتان را به حد کافی تسکین بدهید تا بتوانید درمان‌های فیزیوتراپی یا ورزش درمانی را انجام بدهید؛ از جمله این روش‌ها می‌توان به گرما درمانی و سرما درمانی، مصرف داروهای مسکن و احتمالاً تزریق استروئید در فضای اپیدورال اشاره کرد.

متخصص فیزیوتراپی و متخصص ستون فقرات طرح درمان مناسب را برای تسکین درد توصیه می‌کنند تا انجام تمرین‌های ورزشی برای‌تان قابل تحمل شود.

میتوانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های مربوط به هر مقاله ثبت کتید.

متداول ترین سوالات به همراه پاسخ کوتاه به آن ها

اصطلاح کمردرد برای توصیف طیف وسیعی از علائم به کار برده می‌شود که به دلایل گوناگون از استرین عضله گرفته تا آسیب‌دیدن ساختارهای استخوانی یا عصب‌های امتداد ستون فقرات بروز می‌یابد. درد سیاتیک گونه خاصی از درد است که از بلندترین عصب بدن، یعنی همان عصب سیاتیک، منتشر می‌شود؛ درد عصب سیاتیک در پایین کمر، باسن و پایین پا و یا کف پا احساس می‌شود و معمولاً یک سمت بدن را درگیر می‌کند. در این مقاله با تفاوت‌های کمردرد و سیاتیک و روش‌های بلندمدت درمان درد سیاتیک آشنا می‌شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. کلیک کنید

کمردرد می‌تواند دردی سنگین، سوزشی یا تیر کشنده باشد که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر است. گاهی اوقات آسیب‌های ورزشی، چرخیدن به روش نامناسب، بلند کردن بار سنگین یا باغبانی باعث کمردرد می‌شود. هر فردی ممکن است دچار کمردرد شود، اما عامل‌های زیر احتمال ابتلا به کمردرد را افزایش می‌دهد :
 1. کهولت سن
 2. شغل
 3. وزن زیاد
 4. میزان فعالیت و تحرک
 5. کشیدن سیگار
جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مزاجعه کنید: لینک مقاله
معمولاً جراحی برای درمان کمردرد توصیه نمی‌شود. بااین حال بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی، درد سیاتیک یا دارای تومور در کانال نخاعی لازم است که جراحی انجام بدهند تا فشار از روی نخاع یا عصب‌ها برداشته شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. لینک مقاله
کمردرد شبانه همیشه نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست، به خصوص اگر فقط گاهی یا برای مدت کوتاهی اتفاق بیفتد. اما زمانی که کمردرد شبانه مکرر و آزاردهنده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را بررسی کنید. برخی از شایع‌ترین دلایل کمردرد در حالت دراز کشیده عبارتند از : 1- کشیدگی یا رگ به رگ شدن ، 2- اسپوندیلیت آنکیلوزان ،3- آرتروز ستون فقرات ، 4- سیاتیک ، 5- تومور ستون فقرات ، 6- تنگی ستون فقرات و باریک شدن ستون فقرات جهت مطالعه مطالب بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. لینک مقاله
پیش از هر چیز باید علت اصلی کمردرد را پیدا کنید. اگر کمردرد پیامد تصادف، سقوط یا آسیب‌دیدگی است، حتماً برای بررسی وضعیت‌تان از متخصص وقت بگیرید. اما اگر عضله یا رباط کشیده شده باشد یا به طور کلی در ناحیه کمر احساس ناراحتی کنید، درمان با روش‌های خانگی شروع می‌شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله

در فتق دیسک کمر معمولی، کمربند طبی ساده و یا چهار فنره کافیست.

در موارد خاصی که پایداری مهره کم است و سرخوردگی مهره وجود دارد پزشک ممکن است تصمیم بگیرد از کمربندهای ریجید یا سخت استفاده نماید.

باید توجه نمود که هرچه زودتر باید کمربند از بیمار گرفته شود و تلاش شود بیمار به زندگی عادی و روزمره خود بازگردد.

جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید

لینک مقاله

کمر درد و اسپاسم عضلانی در ناحیه کمر که در واقع ناشی از رگ‌به‌رگ شدن و کشیدگی ماهیچه‌ها، تاندون‌ها یا رباط‌ها باشد، معمولا بر اثر انجام حرکات ناگهانی یا وارد کردن فشار بیش از حد به کمر ایجاد می‌شود. علل متداول رگ‌به‌رگ شدن عبارتند از:
 1. فعالیت بدنی شدید
 2. آسیب‌دیدگی
 3. بلند کردن اجسام سنگین
 4. کشیده شدن بیش از حد عضلات
 5. حرکت دادن ناگهانی کمر
 6. قرارگیری بدن در وضعیت ناصحیح
 7. بالا رفتن وزن یا داشتن اضافه وزن
جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
اولین راه های درمان آرتروز زانو ورزش درمانی و فیزیوتراپی است. پیاده روی در هفته به مدت ۱۵۰ دقیقه در سطح هموار و با کفش مناسب اثرات مفیدی در بهبود عملکرد مفاصل دارد. ورزشهای درون آب با کاهش فشار روی مفاصل و افزایش انعطاف مفاصل باعث تسکین زانو درد میشود. استفاده از تردمیل و دوچرخه ثابت نیز مفید است و برای هر بیمار باید برنامه خاصی داده شود.بهتر است زین دوچرخه بالاتر قرار داده شود و سرعت تردمیل با سرعت کمتر از ۴ و بدون شیب قرار داده شود. استفاده از کمپرس های سرد و گرم در مراحل بعد دارو درمانی ، تزریق و در نهایت جراحی توصیه می شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
خیر، درد ممکن است در سمت راست، چپ یا هر دو سمت کمر احساس شود. البته احساس درد در یک سمت پایین کمر شایع‌تر است. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
question

محصولات

410,000 تومان
347,000 تومان
520,000 تومان
520,000 تومان

ساپورت های ارتوپدی

کمربند طبی نرم واسپور K153

347,000 تومان

 1. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید
  من استخوان رانم درد میکنه و درد میزنه به زانو و ساق پا از روی پا حتی باعث میشه نصف شب از شدت درد بیدار بشم .ایا ممکن سیاتیک باشه ممنون از راهنماییتون

 2. محمد گفت:

  سلام
  دو سه سالی است شدید دچار درد سیاتیک شدم قبلا هم درد کمر داشتم اما برطرف می شده در این حالتها معمولا بی قرار می شوم یعنی نمی تونم بنشینم حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم به دنبال کاهش وزن هستم، آیا دیسکم خوب خواهد شد با اعمالی ک گفتید بدون عمل جراحی؟!

 3. مائده گفت:

  سلام
  آیا ورزش هایی وجود دارد تا در خانه برای تسکین درد سیاتیک انجام بدیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *