زانو درد می تواند ناشی از عارضه های مختلفی باشد. از آرتروز گرفته تا آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد از زانو و شرایط ژنتیکی، همگی می توانند موجب بروز زانو درد شوند . این درد ممکن است خفیف باشد و فرد را چندان اذیت نکند، اما در مواردی هم، زانو درد می تواند مزمن و شدید باشد و زندگی شخص را تحت تاثیر قرار دهد.

چه عواملی باعث ایجاد زانو درد می شود ؟

کوتیشن بسیاری از زانو دردها صرفاً به دلیل خطوط فاسیال، بیومکانیکی هستند که در یک ناحیه خیلی سفت و در ناحیه دیگر ناکارآمد هستند. فیزیوتراپی می تواند به طور چشمگیری موجب تسکین اکثر زانو دردها شود. اما اگر منبع درد در واقع، بیولوژیکی باشد و درد ناشی از بافت غضروفی یا ماهیچه یا تاندون باشد، پی آر پی (PRP) راه درمان آن است.کوتیشن

علل داخل مفصل زانو

عوامل داخل مفصل زانو شامل التهاب و صدمه به اجزا درون مفصل مانند منیسک،رباط صلیبی،غضروف مفصلی و سطوح استخوانی درون مفصل می باشد.عفونتهای درون مفصل شایع نیستند ولی عفونتهای باکتری و ویروسی می توانند باعث زانو درد شود.از علل تغذیه ای و متابولیک می توان به بیماری نقرس بعنوان یک عامل مهم اشاره کرد که در آن کریستالهای اسید اوریک در مفصل رسوب کرده و منجر به درد ،ورم و التهاب می گردد.روماتیسم مفصلی و عوامل شبیه به روماتیسم بدلیل وجود واکنشهای التهابی درون مفصل می تواند منجر به صدمه به مفصل شده و دردهای زانو را بوجود می آورد.

علل داخل مفصل زانو درد
علل داخل مفصل زانو

علل بیرون مفصل زانو

عاملان بیرون مفصل مانند کیست بیکر (Backer cyst)بورسیت ها(Bursitis)، التهاب تاندونهای عضلات اطراف زانو(Tendinitis)، صدمه به لیگامانهای جانبی داخلی و بیرونی(Collateral ligaments)،علل مربوط به کشکک زانو 

عوامل غیر مرتبط با زانو درد

این عوامل به زانو ارتباط نداشته و بدلیل ارتباط عصب و یا ارتباط بیومکانیکال منجر به زانو درد می شوند مانند مشکلات ناحیه کمر ، فتق دیسک کمری ، تنگی کانال نخاعی،مشکلات مفصل لگن و گاهی مشکلات مربوط به کف لگن باعث بروز زانو درد می شود.

بیمارانی با درد زانو مراجعه می کنند ولی علت درد آنها در زانو نیست و ممکن است مدتها تحت درمان زانو قرار بگیرند و نتیجه ای حاصل نشود این بیماران باید مورد ارزیابی دقیق تر قرار بگیرند و بخصوص علل لگن و ستون فقرات و کف لگن بررسی شود اگر عامل درد یکی از این عومل باشد تحت درمان قرار بگیرند.

علل بیرون مفصل زانو درد
علل بیرون مفصل زانو
درخواست مشاوره

مشاوره آنلاین با متخصصان کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی

تیم کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در کنار تخصص و دانش، اخلاق مداری را در سرلوحه کار خود قرار داده تا بتوانیم برای شما محیطی امن و آرامش بخش را فراهم نماییم. این مجموعه همه روزه از ساعت 9 الی 22 وروزهای تعطیل از ساعت 11 تا 19 فعال می باشد. برای تنظیم وقت و مراجعه حضوری می توانید از طریق شماره تلفن های 02162756441  و 09903872640 و تلفن گویا 02145186807 با این مرکز تماس بگیرید..

دوستان شما در کلینیک توانبخشی نگین آزادی

شایع ترین بیماریهای زانو درد

 • آرتروز زانو و کیست بکر
 • ساییدگی کشکک یا کندرومالاسی کشکک
 • صدمه به رباط صلیبی و منیسک و شکستگی ها
 • بیماری آسگودشلاتر(osgood schlatter)
 • نقرس
 • روماتیسم مفصلی
 • نکروز یا مردگی مفصل ناشی از عدم خونرسانی
 • سندروم دوندگان و درد زانو مستخدمان housemaid’s knee
شایع ترین بیماریهای زانو درد
شایع ترین بیماریهای زانو درد

علایم و مشکلات زانو درد

کیست بیکر زانو

درد بعنوان مهمترین نشانه آزردگی زانو مطرح است درد ممکن است در طول راه رفتن باشد و یا درهنگام استراحت و یا در هر حالتی وجود داشته باشد.دردهای التهابی و دردهای روماتیسمس شبها بیشتر می شوند و دردهای مکانیکال و دردهای ناشی از آرتروز در طول روز و در هنگام فعالیت درد وجود دارد و در استراحت کاهش می یابند.

ورم زانو

آب آوردن زانو یا ورم اگر در درون مفصل زانو باشد نشانه ای از التهاب یا صدمه به اجزا درون زانو مانند رباط صلیبی یا منیسک می باشد ولی اگر ورم بیرون زانو باشد عمدتا مطرح کننده بورسیتها و التهاب اجزا ئ بیرون زانو مانند تاندونها خواهد بود.

محدودیت حرکتی  

گاهی بیمار شکایت از عدم توانایی در خم و راست کردن زانو دارد که این مسئله بیشتر مطرح کننده اشکلالات داخل مفصلی است.

 قرمزی

رنگ قرمزی پوست روی زانو بیشتر معرف یک واکنش التهابی است که معمولا در روماتییسم مفصلی ،نقرس یا سلولیتها دیده می شوند.

 داغ شدن یا گرمی مفصل

این علامت را با لمس پوست روی زانو احساس خواهیم کردکه این علامت نیز معرف التهاب و مشکل دردرون مفصل می باشد چهار علامت بالا را روی هم علایم التهابی می نامند که در بیماریهایی مانند روماتیسم مفصلی ،نقرس،و عفونت مفصلی شایع است.

ناتوانی در حرکت

 در این حالت بیمار شکایت از محدودیت در فعالیت های روزمره زندگی دارد که ابتدا اشکال در راه رفتن از سطوح شیبدار و بالا پایین رفتن از پله ها اتفاق می افتد و با پیشرفت بیماری بیمار قادر به فعالیتهای عادی زندگی نیز نخواهد بود.

علایم و مشکلات زانو درد
علایم و مشکلات زانو درد

تشخیص زانو درد

از طریق شرح حال و معاینه بالینی تشخیص اولیه زانو درد انجام می شود و بعد از نتیجه گیری اولیه بسته به یافته های بالینی از روشهای زیر جهت تکمیل اطلاعات استفاده می شود:

رادیوگرافی،CTscan ،MRI روش رلدیوگرافی ساده برای تشخیص مشکلات آرتروز و مشکلاتی استخوانی کافیست ولی در مورد ضایعات بافتهای نرم مانند ضایعات رباط صلیبی، منیسک و غضروف مفصلی نیاز به بررسی MRI  وجود دارد.

سونوگرافی برای بررسی کیست بیکر و مشکلات عروقی کمک کننده است.

آزمایش خون و مایع مفصلی جهت بررسی علل عفونی و روماتیسمی

آزمایشات ادرار و آزمایشات دیگر بر طبق نیاز انجام می شود.

تشخیص زانو درد
تشخیص زانو درد

درمان زانو درد

راه های اولیه درمان در چند روز اول شامل استفاده از سرما درمانی، استراحت، بالا نگه داشتن زانو با قرار دادن بالش زیر زانوها و مچ پا و بستن بانداژ می باشد ولی با مزمن و طولانی شدن بیماری روشهای زیر استفاده می شود:

درمان های دارویی زانو درد

پمادهای موضعی:

در دردهای زانو ناشی از آرتروز و علل غیر الهابی بهترین درمان استفاده از پمادهای موضعی است که بیشترین پماد مورد استفاده در چهان پما فلفل یا کپسایسین است.پمادهای دیکلوفناک یا پیروکسیکام و پمادهای گیاهی مانند روغن سیاه دانه و شتر مرغ نیز مفیدند.

داروهای ضد التهاب غیر استروییدی خوراکی :

در مواردیکه با التهاب و در توام با هم مواجه هستیم این داروها کاربرد دارند مانند بروفن ،دیکلوفناک،ایندومتاسین و …

دارو ی استروییدی:

مانند کورتونها که در روماتیسم و نقرس کاربرد دارد.

آنتی بیوتیکها:

در صورت وجود عفونت زانو بکار می رود.

درخواست مشاوره

مشاوره آنلاین با متخصصان کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی

تیم کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در کنار تخصص و دانش، اخلاق مداری را در سرلوحه کار خود قرار داده تا بتوانیم برای شما محیطی امن و آرامش بخش را فراهم نماییم. جهت تعیین وقت برای ویزیت حضوری با شماره ۰۲۱۶۲۷۵۶۴۴۱ تماس بگیرید و یا با تلفن گویا به شماره ۰۲۱۴۵۱۸۶۸۰۷ وقت ویزیت خود را معین کنید. همچنین می توانید در فرم زیر شماره تلفن خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

فرم مشاوره آنلاین

فرم مشاوره آنلاین

sslide01

جراحی

آرتروسکوپی  در این روش با کمک دستگاه آرتروسکوپ چند برش کوچک در اطراف زانو داده می شود و با وسیله آرتروسکوپ وارد مفصل زانو شده و علاوه بر رویت وضعیت داخل زانو درمان جراحی هم انجام می شود.

تعویض مفصل از طریق جراحی

در موادیکه مفصل کاملا تخریب شده است راه دیگری بجز تعویض مفصل زانو و قرار دادن مفصل مصنوعی به جای مفصل تخریب شده وجود ندارد.

اصلاح انحراف زانو از طریق جراحی

در این روش مفصل سالم است ولی زانو به شکل پرانتزی و یا ضربدری در آمده است و این انحراف بیش ازحد زانو باید با جراحی اصلاح شود.

جراحی زانو
جراحی زانو

درمان های غیر دارویی زانو درد

روش های درمان گیاهی و روش های طب سنتی:

در مقاله دیگری توضیح داده شده است.

تزریق درون مفصلی

تزریق داخل مفصل زانو

تزریق در مواردی بکار می رود که مشکل بیمار با روشهای متعارف بهبودی نیابد.

 • اوزون درمانی
 • پی آرپی(PRP)
 • تزریق هیالورونیک اسید
 • تزریق سلولهای بنیادی

میتوانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های مربوط به هر مقاله ثبت کتید.

متداول ترین سوالات به همراه پاسخ کوتاه به آن ها

اصطلاح کمردرد برای توصیف طیف وسیعی از علائم به کار برده می‌شود که به دلایل گوناگون از استرین عضله گرفته تا آسیب‌دیدن ساختارهای استخوانی یا عصب‌های امتداد ستون فقرات بروز می‌یابد. درد سیاتیک گونه خاصی از درد است که از بلندترین عصب بدن، یعنی همان عصب سیاتیک، منتشر می‌شود؛ درد عصب سیاتیک در پایین کمر، باسن و پایین پا و یا کف پا احساس می‌شود و معمولاً یک سمت بدن را درگیر می‌کند. در این مقاله با تفاوت‌های کمردرد و سیاتیک و روش‌های بلندمدت درمان درد سیاتیک آشنا می‌شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. کلیک کنید

کمردرد می‌تواند دردی سنگین، سوزشی یا تیر کشنده باشد که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر است. گاهی اوقات آسیب‌های ورزشی، چرخیدن به روش نامناسب، بلند کردن بار سنگین یا باغبانی باعث کمردرد می‌شود. هر فردی ممکن است دچار کمردرد شود، اما عامل‌های زیر احتمال ابتلا به کمردرد را افزایش می‌دهد :
 1. کهولت سن
 2. شغل
 3. وزن زیاد
 4. میزان فعالیت و تحرک
 5. کشیدن سیگار
جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مزاجعه کنید: لینک مقاله
معمولاً جراحی برای درمان کمردرد توصیه نمی‌شود. بااین حال بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی، درد سیاتیک یا دارای تومور در کانال نخاعی لازم است که جراحی انجام بدهند تا فشار از روی نخاع یا عصب‌ها برداشته شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. لینک مقاله
کمردرد شبانه همیشه نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست، به خصوص اگر فقط گاهی یا برای مدت کوتاهی اتفاق بیفتد. اما زمانی که کمردرد شبانه مکرر و آزاردهنده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را بررسی کنید. برخی از شایع‌ترین دلایل کمردرد در حالت دراز کشیده عبارتند از : 1- کشیدگی یا رگ به رگ شدن ، 2- اسپوندیلیت آنکیلوزان ،3- آرتروز ستون فقرات ، 4- سیاتیک ، 5- تومور ستون فقرات ، 6- تنگی ستون فقرات و باریک شدن ستون فقرات جهت مطالعه مطالب بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید. لینک مقاله
پیش از هر چیز باید علت اصلی کمردرد را پیدا کنید. اگر کمردرد پیامد تصادف، سقوط یا آسیب‌دیدگی است، حتماً برای بررسی وضعیت‌تان از متخصص وقت بگیرید. اما اگر عضله یا رباط کشیده شده باشد یا به طور کلی در ناحیه کمر احساس ناراحتی کنید، درمان با روش‌های خانگی شروع می‌شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله

در فتق دیسک کمر معمولی، کمربند طبی ساده و یا چهار فنره کافیست.

در موارد خاصی که پایداری مهره کم است و سرخوردگی مهره وجود دارد پزشک ممکن است تصمیم بگیرد از کمربندهای ریجید یا سخت استفاده نماید.

باید توجه نمود که هرچه زودتر باید کمربند از بیمار گرفته شود و تلاش شود بیمار به زندگی عادی و روزمره خود بازگردد.

جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید

لینک مقاله

کمر درد و اسپاسم عضلانی در ناحیه کمر که در واقع ناشی از رگ‌به‌رگ شدن و کشیدگی ماهیچه‌ها، تاندون‌ها یا رباط‌ها باشد، معمولا بر اثر انجام حرکات ناگهانی یا وارد کردن فشار بیش از حد به کمر ایجاد می‌شود. علل متداول رگ‌به‌رگ شدن عبارتند از:
 1. فعالیت بدنی شدید
 2. آسیب‌دیدگی
 3. بلند کردن اجسام سنگین
 4. کشیده شدن بیش از حد عضلات
 5. حرکت دادن ناگهانی کمر
 6. قرارگیری بدن در وضعیت ناصحیح
 7. بالا رفتن وزن یا داشتن اضافه وزن
جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
اولین راه های درمان آرتروز زانو ورزش درمانی و فیزیوتراپی است. پیاده روی در هفته به مدت ۱۵۰ دقیقه در سطح هموار و با کفش مناسب اثرات مفیدی در بهبود عملکرد مفاصل دارد. ورزشهای درون آب با کاهش فشار روی مفاصل و افزایش انعطاف مفاصل باعث تسکین زانو درد میشود. استفاده از تردمیل و دوچرخه ثابت نیز مفید است و برای هر بیمار باید برنامه خاصی داده شود.بهتر است زین دوچرخه بالاتر قرار داده شود و سرعت تردمیل با سرعت کمتر از ۴ و بدون شیب قرار داده شود. استفاده از کمپرس های سرد و گرم در مراحل بعد دارو درمانی ، تزریق و در نهایت جراحی توصیه می شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
خیر، درد ممکن است در سمت راست، چپ یا هر دو سمت کمر احساس شود. البته احساس درد در یک سمت پایین کمر شایع‌تر است. جهت مطالعه مطالب بیشتر به مقاله زیر مراحعه کنید لینک مقاله
question

 1. زهرا گفت:

  سلام من چند روزی هست که زانوی چپم خیلی درد میکنه می خواستم ببینم ممکنه از دیسکم باشه؟

 2. sh گفت:

  سلام من کار خیاطی انجام میدم و زانوم بر اثر فشار دینام چرخ دچار درد شده ممنون میشم راهنماییم کنید.

 3. محمد رضا گفت:

  سلام و ممنون از زحماتتون
  ممنون میشم چندتا ورزش هایی که برای زانو درد مناسب هست رو بگید.

 4. امیر حسین گفت:

  سلام وقت بخیر
  من 19 سالم هست میخواستم بدونم علت زانو درد در سن پایین چی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *