بیماری پارکینسون، برای اولین بار توسط دانشمند بریتانیایی دکتر جیمز پارکینسون  در سال ۱۸۱۷ میلادی توصیف شد و بنابراین نام این بیماری به او تعلق یافت.

بیماری پارکینسون یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی در بزرگسالان مسن تر که مشخصه آن سفتی عضلانی پیشرونده تدریجی، لرزش و از دست رفتن مهارت های حرکتی است. این اختلال هنگامی رخ می دهد که نواحی خاصی از مغز توانایی خود در تولید دوپامین (یکی از ناقلین عصبی در مغز) را از دست می دهند.  بعد از آلزایمر، پارکینسون شایع‌ترین بیماری مخرب اعصاب به حساب می‌آید.

بیماری پارکینسون چیست ؟

کوتیشن پارکینسون بیماری مزمن و پیشرونده‌ای است که در آن سلولهای ترشح‌کننده دوپامین در جسم سیاه در مغز می‌میرند و در فقدان دوپامین حرکات بدن نامنظم می شود. پارکینسون بر اساس علائمی همچون ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل مشخص می شود. کوتیشن

بیماری پارکینسون چیست ؟ | کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی
بیماری پارکینسون چیست ؟

با وجود تمام مطالعات در مورد پارکینسون، اما مکانیسم تشکیل علائم آن تاکنون ناشناخته مانده است. هنوز واضح نیست که چرا آسیب به جسم سیاه، بخش کوچکی از مغز، باعث ایجاد طیف گسترده ای از علائم می شود. میزان شیوع این بیماری در افراد بالای ۵۰ سال حدودا ۲درصد گزارش شده است. شروع بیماری پارکینسون می تواند خانوادگی یا انفرادی، اولیه یا تأخیری، با نشانه و یا بدون نشانه باشد.

بارزترین ویژگی های این بیماری کاهش سلول در چند ناحیه متراکم جسم سیاه و تجمع synuclein-α متراکم شده به خصوص در ساقه مغز، طناب نخاعی و نواحی قشری هستند. عوامل خطرزای اصلی، سن و عوامل محیطی هستند.

مصرف داروهایی مانند فنوتیازین-تترابنازین-متوکلوپرامید-بوتیروفنون جز دارهایی هستند که باعث ایجاد پارکینسون میشنود که با قطع دارو علائم آن از بین میرود.

داروهایی چون ام‌پی‌تی‌پی باعث ایجاد بیماری پارکیسنون میشود که برگشت پذیر نیست و معمولا در مراحل آزمایش های حیوانی از آن استفاده میشود.

قرار گرفتن در معرض برخی سموم آفت کش ها و حشره کش ها درصد ابتلا به پارکینسون را بالا میبرد.

درخواست مشاوره

مشاوره آنلاین با متخصصان کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی

تیم کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در کنار تخصص و دانش، اخلاق مداری را در سرلوحه کار خود قرار داده تا بتوانیم برای شما محیطی امن و آرامش بخش را فراهم نماییم. جهت تعیین وقت برای ویزیت حضوری با شماره ۰۲۱۶۲۷۵۶۴۴۱ تماس بگیرید و یا با تلفن گویا به شماره ۰۲۱۴۵۱۸۶۸۰۷ وقت ویزیت خود را معین کنید. همچنین می توانید در فرم زیر شماره تلفن خود را وارد نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

فرم مشاوره آنلاین

فرم مشاوره آنلاین

sslide01

در اروپا حدود ۱/۸ نفر از هر ۱۰۰ نفر سالخوردة بالای ۶۵ سال به پاركينسون مبتلا هستند و در دامنه سنی ۶۹-۶۵ سال، از هر ۱۰۰ نفر ۲/۴ نفر به پاركينسون ابتلا دارند و در دامنه سنی ۸۹-۸۵ سال ميزان شيوع به ۲/۶ نفر از هر ۱۰۰ نفر افزايش مي يابد.

سلول هاي عصبي مادهای به نام دوپامين ترشح می كنند كه پيام های عصبي را از مغز ميانی به قسمت ديگر مغز به نام كارپوس استراتوم انتقال می دهد كه اين پيام ها نيز سبب ايجاد تعادل در حركات بدن مي شود.

با از بين رفتن سلول هاي توليدكننده دوپامين در مغز ميانی، ساير مراكز كنترل كننده حركات بدن نامنظم كار می كنند و در نهايت سبب بروز علائم حركتي در اين بيماران نیز شود، كاهش توانايي انتقال بين الگوهای هماهنگی مختلف، سفتی در بازوها، پاها و تنه، ناپايداري قامت و لرزش پاتولوژيک حدود ۶ _۵ هرتز، از علائم بيماري پاركينسون در مراحل اوليه بيماری است. از مهمترين اختلالات حركتي در بيماري پاركينسون، كاهش تعادل، عدم كنترل قامت و كاهش پيشرونده در سرعت و دامنه حركات است.

نشانه های بیماری پارکینسون
نشانه های بیماری پارکینسون

در حال حاضر روش درمان اوليه اين بيماری استفاده از داروهای ضد پاركينسون، مانند لودوپاست. با استفاده از لودوپا می توان علائمی مانند لرزش و كندی حركات يا براديكينزيا را برطرف كرد، علاوه بر مداليته های دارويی، ورزش و فعاليت بدنی همینطور کاردرمانی و فیزیوتراپی از طريق تأثير مثبت بر سطح دوپامين، سبب بهبود عملكرد سيستم عصبی- عضلانی، انطباق هاي آناتوميكی، شكسته شدن چرخة منفی تركيب بيماری، سالمندی و بی تحركی می شود و در نهايت به بهبود عملكرد اين بيماران می انجامد.

با مرور زمان علایم اولیه بدتر و وخیم تر می شوند. یک رعشه ملایم تبدیل به یک ارتعاش مزاحم و ملموس می شود. ممکن است تکه کردن غذا و استفاده از دست مرتعش به مرور زمان سخت تر شود.

آرام شدن حرکت به شکلی کامل محسوس بدل می شود که محدود کننده ترین علامت اثر پارکینسون است. آرام شدن حرکت می تواند مانع انجام عادات روزانه شود: لباس پوشیدن، ریش زدن و یا حمام کردن ممکن است وقت بسیار زیادی از روز را بگیرند.

تحرک ضعیف می شود و مشکلاتی به وجود می آورد مانند نشستن و برخاستن از صندلی یا اتومبیل و یا غلتیدن در رختخواب و راه رفتن آهسته تر می شود و بیمار حالت قوز پیدا می کند. سر و شانه به طرف جلو تمایل پیدا می کنند. صدای بیمار یک نواخت میشود. کمبود تعادل می تواند باعث افتادن بیمار شود.

ما در کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی با حضور مجرب ترین متخصصین طب فیزیکی و نرولوژی و بیومکانیک سعی می کنیم در این زمینه به شما کمک نماییم تا هر چه زودتر بتوانید این بیماری را تشخیص داده و در بهبود بیماری پارکینسون به شما کمک کنیم. برای این منظور می توانید از پرسشنامه زیر استفاده کنید.

بیماری پارکینسون
بیماری پارکینسون

سوالات بیماری پارکینسون

 • جنسیت : زن یا مرد
 • سن: زیر۵۰  یا  بالای۵۰
 • آیا از افراد خانواده شما کسی در چن سال اخیر به پارکینسون مبتلا شده است؟ بله خیر
 • آیا در معرض سموم و حشره کش ها در تایم زیادی بوده اید؟ بله خیر
 • آیا دارو های مطرح شده به دلایل خاصی مصرف کرده اید؟ بله   خیر
 • آیا در چند سال اخیر در بویایی خود دچار تغییرات خاصی بوده اید؟(کم شدن بویایی) بله    خیر
 • آیا در گفتار خود دچار مشکل شده اید؟(کم حواسی-گم کردن کلمات-آرام صحبت کردن نسبت به قبل) بله خیر
 • آیا دچار مشکلات در قسمت اندام فوقانی اعم از لرزش دست- درد شانه-درد بازو بدون دلیل و سابقه پزشکی قبلی شده اید؟ بله خیر
 • آیا در راه رفتن و نشستن دچار کندی حرکت شده اید؟ بله خیر
 • آیا در حالت استراحت شما دچار خشکی در قسمت هایی از بدن خود شده اید؟ بله   خیر
 • آیا دست خط شما در چن وقت اخیر دچار تغییراتی محسوس شده است؟(در شرایط نرمال) بله    خیر
 • آیا دچار تغییر در حرکات اتوماتیک بدن (چشمک زدن-تکان خوردن دست ها در پهلو ها هنگام راه رفتن-لبخند زدن- و تغییراتی در حالات صورت)شده اید؟ بله خیر
 • آیا تغییرات مشهودی در خلق و خو (افسردگی-بی حالی-خستگی-بی تفاوتی-اضطراب) را تجربه میکنید؟ بله خیر
 • آیا علائمی از روانپرشی(توهم-هذیان) را تجربه کرده اید؟ بله خیر
 • آیا مشکلات بی خوابی را تجربه میکنید؟ بله  خیر

در صورتی که پاسخ شما به ۹ سوال از ۱۵ سوال فوق مثبت است حتما توصیه می کنیم به یک متخصص مراجعه نمایید و ارزیابی دقیق تری از وضعیت خود داشته باشید.

کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی با ارائه خدمات نوینی چون Virtual Reality در کنار خدمات دیگر چون :

در جهت کم کردن مشکلات مطرح شده در بیماری پارکیسنون در کنار شما است.

محصولات

ساپورت های ارتوپدی

آویز دست شانه ای واسپور A162

129,000 تومان
230,000 تومان
138,000 تومان
درخواست مشاوره

مشاوره آنلاین با متخصصان کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی

تیم کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در کنار تخصص و دانش، اخلاق مداری را در سرلوحه کار خود قرار داده تا بتوانیم برای شما محیطی امن و آرامش بخش را فراهم نماییم. این مجموعه همه روزه از ساعت 9 الی 22 وروزهای تعطیل از ساعت 11 تا 19 فعال می باشد. برای تنظیم وقت و مراجعه حضوری می توانید از طریق شماره تلفن های 02162756441  و 09903872640 و تلفن گویا 02145186807 با این مرکز تماس بگیرید..

دوستان شما در کلینیک توانبخشی نگین آزادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *